Od 50 do aż 2000 zł - na taką kwotę mogą liczyć Polacy płacąc "co łaska" za wesele w kościele. Ranking udostępnia portal, na którym młode małżeństwa informują, ile wydały w szczególnych parafiach w różnych lokalizacjach Polski.
Ranking ofiar finansowych za ceremonie w kościele udostępnia portal colaska.pl. Według informacji opublikowanych na portalu można dowiedzieć się, jakie są w Polsce ceny za sakrament.

Zwrócimy uwagę, że Kościół nie wprowadza z góry zaznaczoną kwotę za ceremonie. Młodzi właśnie postanawiają, ile chcą zapłacić parafii. Praktycznie ofiara "co łaska" wynosi odpowiednią kwotę.
Różnolitość w szczególnych kościołach czasem jest ogromną.

pixabay.com

"Co łaska" za ceremonie ślubną w parafii, w praktyce ile wynosi?
Minimalna kwota za ślub - 50 zł - obowiązuje, zgodnie rankingu, m.in. w kościele w Różance (woj. dolnośląskie). Jednocześnie taka kwota zaobserwowana w 27 innych parafii wymienionych w liście. To m.in. kościół w Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie), Czudcu (woj. podkarpackie), Wałbrzychu (woj. dolnośląskie), czy Chochołowie (woj. małopolskie).

Poniżej 100 zł za ceremonie wesela kościelnego pary wydały również w parafiach w: Bystrej (woj. śląskie), Babicy (woj. małopolskie), Tarnobrzegu czy Przemyślu (woj. podkarpackie).

Najczęściej kwoty stanowią między 200 do 1000 zł. Jak udostępnia ranking, w jednej z parafii w Rybniku (woj. śląskie) pary płacą około 200 zł, w Kaliszu (woj. wielkopolskie) - 300 zł, w Gdańsku (woj. pomorskie) - 350 zł, w Poznaniu (woj. wielkopolskie) lub Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie) - nieco 450 zł. W Tychach (woj. śląskie) "co łaska" - zgodnie rankingu - osiągnęła 600 zł, a w Niepokalanowie - 790 zł.

Obecne też parafie, gdzie - według listy - narzeczeni wydały aż 1000 zł. Kościoły te znajdują się we Wrocławiu (woj. dolnośląskie), Lublinie (woj. lubelskie), Krakowie (woj. małopolskie), Jaworznie (woj. śląskie), Warszawie (woj. mazowieckie) czy Częstochowie (woj. śląskie).

Maksymalną kwotę - 2000 zł - zaobserwowano w 25 kościołach. Zgodnie z zestawieniem to jedna z parafii w Warszawie, Kazuniu (woj. mazowieckie), Kołbaskowie (woj. zachodniopomorskie) czy Radymnie (woj. podkarpackie).

Aktualizacja KEP do ceremonii ślubnych
1 czerwca 2020 wprowadzono aktualne wytyczne o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa. Takie zmiany po raz pierwszy weszły w życie od 30 lat.
Przepis ten związany z rozmową młodej pary w kancelarii parafialnej. W trakcie tej rozmowy wymagane są o wiele rozbudowane odpowiedzi na pytania księdza. Obowiązuje szczególniejsza weryfikacja przyszłych męża i żony. Odpowiedzi na niektóre pytania nie ograniczają się już do krótkiego "tak" lub "nie".

Narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej na minimalnie za 90 dni przed zaplanowanym weselem.

Przypomnij sobie: Jakimi uczniami byli nasi politycy? Zdziwienie gwarantowane