Jak podaje portal "Goniec", premier Mateusz Morawiecki przekazał smutne informacje o śmierci Witolda Aszuraka. Szef polskiego rządu w poruszającym wpisie pożegnał białoruskiego opozycjonistę i więźnia politycznego. Mężczyzna zmarł w kolonii karnej w Szkłowie, gdzie odbywał karę pięciu lat pozbawienia wolności.

Mateusz Morawiecki żegna Witolda Aszuraka

Witold Aszurak działał w partii Białoruski Front Ludowy. Był również koordynatorem ruchu "O Wolność". Z informacji przekazanych przez białoruskie media i włade, opozycjonista zmarł z powodu zatrzymania akcji serca w kolonii karnej w Szkłowie, gdzie trafił po wyroku skazującym go na pięć lat pozbawienia wolności.

W trakcie procesu zakończonego w styczniu tego roku oskarżono go o użycie przemocy względem funkcjonariusza, a także o przygotowanie działań poważnie naruszających porządek publiczny.

Do śmierci Witolda Aszuraka odniósł się również premier Mateusz Morawiecki. Na Twitterze szef polskiego rządu złożył kondolencje bliskim zmarłego opozycjonisty, podkreślając, że był on "wielkim patriotom" i działał w opozycji. "Spoczywaj w spokoju wierny Przyjacielu Rzeczpospolitej" - dodał szef rady ministrów.

Pożegnanie Witolda Aszuraka

Pogrzeb Witolda Aszuraka odbył się w Brzozówce, gdzie pojawili się Białorusini z różnych obszarów kraju. Za nim jego ciało zostało złożone w grobie, zgodnie z prośbą zmarłego okryto je biało-czerwono-białą flagą.

Wiele osób wzięło udział w pożegnaniu odbywającym się przy otwartej trumnie w domu pogrzebowym, a także w procesji z ciałem odbywającej się ulicami miejscowości. Głowa opozycjonisty była owinięta bandażem.

Witold Aszurak/YouTube @Niezależny Serwis Informacyjny
Witold Aszurak/YouTube @Niezależny Serwis Informacyjny
Witold Aszurak/YouTube @Niezależny Serwis Informacyjny

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom składamy najszczersze wyrazy współczucia.

To też może cię zainteresować: Sieć obiegło porażające nagranie z momentu przewiezienia Tomasza M. do aresztu. Padają mocne słowa. Sprawa nie jest jednak tak oczywista

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nowe informacje o mamie prezydenta Andrzeja Dudy. Dla wielu te informacje będą sporym zaskoczeniem

O tym się mówi: Niespodziewane zniknięcie Danuty Holeckiej z "Wiadomości" wywołało w sieci ogromne poruszenie. Co się stało z dziennikarką