Mają dużą słuszność ci Polacy, którzy w wolnym czasie sami produkują wędliny na własne, domowe potrzeby. Na wieść o tym, co finalnie znajduje się w dostępnych na sklepowych półkach szynkach, parówkach i różnego typu wędlinach można dostać dosłownie gęsiej skórki.

Aż strach pomyśleć, co dzieje się z naszymi organizmami po zjedzeniu takich rarytasów z połową tablicy Mendelejewa w środku!

Specjaliści apelują o to, aby dokładnie czytać składy produktów, dbając nie tylko o swoje zdrowie, ale i portfele, bo faszerowane chemią wędliny potrafią kosztować naprawdę dużo! Co producenci dodają do swoich wyrobów, a czego powinniśmy się zdecydowanie wystrzegać? O tym pisze portal Smakosze.

Co znajduje się w sklepowych wędlinach? Niejednokrotnie masa chemicznych dodatków, jak kupować, by zachować zdrowie?

Dla wielu Polaków mięso jest jednym z podstawowych składników zdrowej, pełnowartościowej diety i nietrudno się temu dziwić – wszak zawiera dużo dobrego białka i wiele składników odżywczych, budujących nasze organizmy.

Niestety, duży popyt na mięso i wędliny powoduje, że sporo ugrać chcą na tym nieuczciwi producenci. Większość z nas pamięta, jak wędliny smakowały jeszcze dwie dekady temu, dziś za tym smakiem możemy już tylko tęsknić. Co zatem ląduje w sklepowych wędlinach?

Jak przekonuje serwis Smakosze, największym złem są wędliny konserwowe, gdyż, aby utrzymywały długo świeżość trzeba ja dobrze utrwalić. To właśnie w nim znajdują się takie składniki jak woda z polifosforanami, które mają ją związać, a także izolat białka sojowego, w większości przypadków GMO. Trudno jest dziś znaleźć wędliny zrobione w 100 procentach z mięsa.

W wędlinach, szczególnie parówkach znajduje się wiele surowca łącznotkankowego, czyli ścięgien, skór czy łapek, ale w tym nie ma nic złego – to czysty kolagen, tak nam potrzebny.

Gorzej jednak, gdy w składzie znajdziemy np. skrobię. Wiele wędlin ma w sobie mnóstwo substancji mających przedłużyć smak i trwałość. To powoduje, że jeden kilogram wędliny można dziś wyprodukować z 30 dag czystego mięsa!

Jak informował portal "Życie PL": JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED ZATRUCIEM GRZYBAMI? SEZON W PEŁNI, GRZYBIARZY W LASACH PEŁNO, JEDNAK GRZYBOBRANIE MOŻE SIĘ SKOŃCZYĆ FATALNIE

Przypomnij sobie: CZY MOŻLIWE JEST, BY PRZEZ BRAK SZCZEPIENIA NA GRYPĘ OTRZYMAĆ ZWOLNIENIE Z PRACY? ZDUMIEWAJĄCE PRZEPISY PRAWA, CZY STANĄ SIĘ POWSZECHNĄ PRAKTYKĄ

Portal "Życie PL" pisał również: KOBIETA MYŚLAŁA, ŻE NIGDY NIE ZAJDZIE W CIĄŻĘ TO WYDARZYŁ SIĘ PRAWDZIWY CUD! PARA ADOPTOWAŁA TROJACZKI, TO, CO ZDARZYŁO SIĘ PÓŹNIEJ BYŁO NIESAMOWITE