To nie będzie pozytywna informacja dla wielu Polaków, którzy z powodu pandemii koronawirusa znaleźli się bez pracy i postanowili skorzystać z rozwiązania, które zaproponował sam prezydent Andrzej Duda w postaci dodatku solidarnościowego. Teraz ZUS zamierza sprawdzić, czy bezrobotni otrzymali pomoc zgodnie z prawem i przepisami, a pieniądze naprawdę się im należy.

W przeciwnym wypadku, pomoc od państwa trzeba będzie zwrócić, a w grę wchodzi uregulowanie nawet 4200 złotych do budżetu państwa!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych z kontrolami wobec bezrobotnych. Chodzi o prawidłowość przyznania dodatku solidarnościowego

Jak udało się ustalić „Faktowi”, personel ZUS będzie sprawdzał osoby, które wystąpiły do państwa o tzw. „dudowe” i uzyskały do niego prawo. Do otrzymania dodatku uprawnionego zostały osoby zwolnione po 15 marca tego roku bądź ich umowa o pracę wygasła i nie została przedłużona.

Miał to być skutek pandemii koronawirusa. Dodatek solidarnościowy był wypłacany od czerwca do sierpnia i wnosił 1400 złotych na miesiąc. Maksymalna kwota, jaką można było dostać z ZUS to 4200 złotych. Jednak obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdzi zasadność wypłat tego dodatku!

ZUS sprawdzi, czy „dudowe” naprawdę się należało! W przeciwnym razie, trzeba będzie zwrócić państwu 4200 złotych

Tzw. „dudowego” nie wolno było jednak łączyć z zasiłkiem dla bezrobotnych. Trzeba było po otrzymaniu pozytywnej decyzji w sprawie dodatku solidarnościowego powiadomić urząd pracy, że jo otrzymujemy, aby zawiesił wypłatę zasiłku dla bezrobotnych. Ci, którzy tego nie zrobili – w efekcie dostając „dudowe” i zasiłek – będą musieli ponieść koszty i zwrócić dodatek.

– Zdajemy sobie sprawę, że osoby, które pobierają dodatek solidarnościowy są w trudnej sytuacji życiowej. Jednak pomoc świadczona w ramach dodatku opiera się na publicznych środkach. Dlatego pieniądze te powinny otrzymać osoby, które są do tego uprawnione – w ten sposób komentuje kontrolę rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w rozmowie z Faktem.

Jak informował portal "Życie PL": JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED ZATRUCIEM GRZYBAMI? SEZON W PEŁNI, GRZYBIARZY W LASACH PEŁNO, JEDNAK GRZYBOBRANIE MOŻE SIĘ SKOŃCZYĆ FATALNIE

Przypomnij sobie: CZY MOŻLIWE JEST, BY PRZEZ BRAK SZCZEPIENIA NA GRYPĘ OTRZYMAĆ ZWOLNIENIE Z PRACY? ZDUMIEWAJĄCE PRZEPISY PRAWA, CZY STANĄ SIĘ POWSZECHNĄ PRAKTYKĄ

Portal "Życie PL" pisał również: KOBIETA MYŚLAŁA, ŻE NIGDY NIE ZAJDZIE W CIĄŻĘ TO WYDARZYŁ SIĘ PRAWDZIWY CUD! PARA ADOPTOWAŁA TROJACZKI, TO, CO ZDARZYŁO SIĘ PÓŹNIEJ BYŁO NIESAMOWITE