Jak przypomina portal "Super Express", restrykcje wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa towarzyszą nam od ponad roku, choć w różnym stopniu. Wielu z nas z niecierpliwością wyczekuje powrotu do normalności. Na środowej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki przedstawili plan odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń na najbliższe tygodnie.

Odmrażanie gospodarki w maju

W czasie środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan wychodzenia ze stanu zamrożenia poszczególnych sektorów gospodarki. Szef Rady Ministrów podkreślił, że dane o zakażeniach są na tyle dobre, że możliwe jest podjęcie nieco odważniejszych decyzji. "(...)to są dane, które dają pewne podstawy do ostrożnego optymizm" - powiedział Morawiecki.

Już od wtorku 4 maja swoją działalność będą mogły wznowić galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe. Będzie w nich obowiązywał limit klientów zgodnie z zasadą 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Ten sam limit będzie także obowiązywał w miejscach kultu religijnego oraz w placówkach kulturalnych.

Od 4 maja do nauki w trybie stacjonarnym wrócą uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej. Od 29 maja do nauki w tym trybie będą mogli wrócić wszyscy uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Wracają hotele, znikają maseczki

Od 8 maja mają otwierać się hotele, choć będą one musiały funkcjonować z ograniczeniem do 50 procent obłożenia. Dobrą wiadomością jest zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu. Zacznie on obowiązywać już od 15 maja. W tym samym dniu zostanie ponownie otwarte dla publiczności obiekty sportowe na świeżym powietrzu - maksymalnie 25 proc. miejsc.

Od 29 maja ponownie zostaną otwarte siłownie, kluby fitness oraz solaria przy zachowaniu zasady 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. W tym samym czasie zaczną działać lokale gastronomiczne z limitem osób (obłożenie 50 proc.) i odpowiednimi odległościami pomiędzy stolikami.

29 maja zacznie obowiązywać możliwość organizowania imprez okolicznościowych wewnątrz lokali z ograniczeniem do 50 osób. Otwarte będą również kina i teatry z widownią zapełnioną w 50 proc. Baseny i kryte obiekty sportowe otwarte dla wszystkich (50 proc. z widownią; 1 os. na 15 metrów kwadratowych).

Zniesienia którego z obostrzeń wyczekujecie najbardziej?

To też może cię zainteresować: Gdy 74-latka trafiła do szpitala, wyglądała jak ciężarna kobieta. Lekarze byli zdziwieni rozmiarami jej brzucha

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Książę Karol czuje się zdradzony przez ukochaną żonę. Zostawiła go zaledwie dwa dni po ostatnim pożegnaniu jego ojca. Co się stało

O tym się mówi: Ksiądz w czasie mszy pierwszokomunijnej zadał chłopcu pytanie. Duchowny nie spodziewał się takiej odpowiedzi. Trudno było powstrzymać śmiech