Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało totalne zmiany w sprawie przyznawania i wypłat alimentów z Funduszu Alimentacyjnego. Pojawi się nowy próg dochodowy, a także mechanizm zwany złotówka za złotówkę.

Dzięki temu, zyskać ma aż 40 tysięcy osób. Na czym mają polegać zapowiadane przez resort zmiany? Mają wejść w życie 1 października tego roku. Wówczas rozpocznie się nowy okres świadczeniowy Funduszu Alimentacyjnego, jak przypomina serwis SuperBiznes SE.

Zmiany w Funduszu Alimentacyjnym. Mają skorzystać dziesiątki tysięcy samotnych rodziców!

Okazuje się, że polskie władze zdecydowały się podnieść próg dochodowy, a świadczenie z funduszu alimentacyjnego będą mogły uzyskać osoby uzyskujące dochód 900 złotych na osobę. Dziś jest to 800 złotych. To jednak nie wszystko, a pojawią się inne zmiany w tym zakresie. Alimenty ma dotknąć mechanizm złotówka za złotówkę.

– Zakłada on, że przekroczenie progu dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, czyli kwoty 900 złotych miesięcznie na osobę w rodzinie np. o 300 złotych nie będzie skutkować automatycznie utratą prawa do tych świadczeń. Świadczenie będzie wówczas przysługiwać w wysokości pomniejszonej o kwotę przekroczenia kryterium – wyjaśnia reporterom Business Insider, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana przez „Super Express”.

Dzięki tym zmianom świadczenie będzie mogło utrzymać lub nabyć do niego prawo ponad 40 tysięcy samotnych rodziców w Polsce. Warto pamiętać, że z Funduszu Alimentacyjnego mogą korzystać osoby do 18 roku życia, o ile się uczą, a także studenci do ukończenia 25 roku życia.

Wobec niepełnosprawnym o znacznym stopniu niepełnosprawności fundusz alimentacyjny jest bezterminowy.

Jak informował portal "Życie PL": JAKA POGODA CZEKA NAS W DRUGIEJ POŁOWIE WRZEŚNIA? SYNOPTYCY NIE MAJĄ WĄTPLIWOŚCI, TO BĘDZIE WYJĄTKOWE ZAKOŃCZENIE LATA

Przypomnij sobie: NAJNOWSZE INFORMACJE O JAROSŁAWIE KACZYŃSKIM. PREZES PIS ZAANGAŻOWAŁ SIĘ W PEWNĄ AKCJĘ. TO NAGRANIE ROBI FURORĘ W SIECI

Portal "Życie PL" pisał również: PRAWIE SETKA UCZNIÓW TRAFIŁA NA KWARANTANNĘ. ZAKAŻONA NAUCZYCIELKA MOGŁA PRZEKAZAĆ WIRUSA DALEJ, SPRAWĘ KOMENTUJE RZECZNIK WOJEWÓDZKIEGO SANEPIDU