Trzeba pamiętać, że jesień i zima to zdecydowanie trudny czas dla roślin, które wtedy wchodzą w stan spoczynku i regeneracji przed kolejnym sezonem. Zmniejsza się wówczas ilość promieni słonecznych, co ma niebagatelny wpływ na zachodzącą w roślinach fotosyntezę – znacznie zmniejszoną, co może powodować, że nasze rośliny doniczkowe będą wyglądały apatycznie, jakby były „niedożywione”.

I tak w istocie jest, jednak to my jesteśmy od tego, aby o naszych zielonych podopiecznych właściwie zadbać i dostarczyć odpowiednią ilość składników odżywczych, aby uchronić rośliny doniczkowe przed chorobami i atakiem szkodników, w tym pasożytów. Jak to jednak zrobić?

Jak pielęgnować rośliny jesienią? Kilka ważnych porad, by były piękne i nie chorowały

Podstawą jest przeniesienie roślin znacznie bliżej okien i miejsc, w których mogą liczyć na lepszy dostęp do światła słonecznego, którego i tak mają już znacznie mniej przez ograniczenie ich intensywności i skrócenie dnia.

Właśnie przez to dochodzi do odbarwienia liści czy zahamowania wzrostu. Parapet po wschodniej i południowej części mieszkania lub domu to najlepszy pomysł.

Co z podlewaniem? Przez niższe temperatury i brak upałów powinno być zdecydowanie mniej obfite, a ponadto jesień to czas przechodzenia w stan wegetacji, więc rośliny nie potrzebują tyle wilgoci, co w momencie wypuszczania nowych pędów, liści czy łodyg.

W większości przypadków wystarczy podlewanie raz na dwa tygodnie. Lepiej lekko je przesuszyć niż przelać!

Niezwykle ważne jest również wycieranie roślin z kurzu, który skutecznie blokuje dostęp promieni słonecznych i powietrza do liści. Zamknięte aparaty szparkowe powodują, że nie zachodzi fotosynteza.

Rośliny trzeba odkurzać co tydzień, duże liście miękką szmatką, a mniejsze miotełką lub delikatnie sprężonym powietrzem. Kaktusy i rośliny wrażliwe na dotyk powinno się odkurzać pędzelkiem.

Co z temperaturą? Najlepiej, gdy będzie niższa w czasie wegetacji – około 18-20 stopni.

Ważne jest również zabezpieczenie roślin przed szkodnikami. Jak przekonuje serwis Tipy Interia, w okresie jesienno-zimowym typowe są pojawiające się przędziorki lub wełnowce. Dość trudno z nimi walczyć, gdyż wysysają sok z roślin. Można posiłkować się naturalnym i biodegradowalnymi środkami ze sklepu ogrodniczego, ale równie dobry jest domowy preparat na insekty.

Wystarczy główkę czosnku posiekać drobno, wrzucić do słoika i zalać wodą, po czym odstawić zamknięty na całą dobę. Później trzeba miksturę odcedzić i przelać do butelki z atomizerem.

Jak informował portal "Życie PL": JAKA POGODA CZEKA NAS W DRUGIEJ POŁOWIE WRZEŚNIA? SYNOPTYCY NIE MAJĄ WĄTPLIWOŚCI, TO BĘDZIE WYJĄTKOWE ZAKOŃCZENIE LATA

Przypomnij sobie: NAJNOWSZE INFORMACJE O JAROSŁAWIE KACZYŃSKIM. PREZES PIS ZAANGAŻOWAŁ SIĘ W PEWNĄ AKCJĘ. TO NAGRANIE ROBI FURORĘ W SIECI

Portal "Życie PL" pisał również: PRAWIE SETKA UCZNIÓW TRAFIŁA NA KWARANTANNĘ. ZAKAŻONA NAUCZYCIELKA MOGŁA PRZEKAZAĆ WIRUSA DALEJ, SPRAWĘ KOMENTUJE RZECZNIK WOJEWÓDZKIEGO SANEPIDU