– Obecnie epidemia COVID-19 w naszym kraju ustabilizowała się – powiedział Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”, cytowany przez Radio Zet.

Adam Niedzielski przekonuje jednak, ze pandemia wcale się nie kończy, jednak właściwe efekty przynoszą obostrzenia, co spowodowało, że sytuacja jest ustabilizowała. Zmniejszenie liczby nowych przypadków to również wynik zmiany sposobu testowania na celowany – czyli wśród osób objawowych.

Jednak zmniejszenie testowania ma służyć zrobienia miejsca na badanie pacjentów skierowanych na testy przez lekarzy rodzinnych. Od kilku dni badań nie muszą przechodzić już osoby kończące kwarantannę czy izolację.

Adam Niedzielski odpowiedział na nurtujące Polaków pytanie w kwestii epidemii. Co ze szkołami?

Okazuje się, że ministerstwo nie planuje zamykania szkół pod koniec września i te pogłoski są nieprawdziwe. Jednak istotny jest „procentowy udział zakażeń COVID-19 wśród osób małoletnich oraz, że jeżeli będzie się on kształtował na poziomie 30 proc. względem zakażalności dorosłych, przebieg epidemii będzie w miarę stabilny”, jak podaje Radio Zet.

Co dalej ze szczepionką? Adam Niedzielski, biorąc optymistyczny wariant przekonuje, że specyfik pojawi się dopiero wiosną, a nie jak wynika z wielu śmiałych deklaracji już pod koniec tego roku.

– Musimy się nauczyć żyć z wirusem – wyjaśnia Niedzielski.

Pada również pytanie o wesela i spodziewane zmniejszenie liczby gości ze 150 obecnie do maksymalnie 50 osób. Zdaniem Adama Niedzielskiego 150 gości na każdym weselu to w obecnej sytuacji nie jest liczba „racjonalna”. Wiele wskazuje na to, że nowe obostrzenie wejdzie w życie już niebawem, a maksymalna pula gości będzie wynosi 50 lub 75 osób.

– Każdego tygodnia mamy zakażenia z wesel. Średnio ok. 10 proc. wyników z naszych raportów to właśnie efekt zakażeń na weselach – zaznaczył Adam Niedzielski w rozmowie DGP.

fot. YouTube/TVP Info

Jak informował portal "Życie PL": JAKA POGODA CZEKA NAS W DRUGIEJ POŁOWIE WRZEŚNIA? SYNOPTYCY NIE MAJĄ WĄTPLIWOŚCI, TO BĘDZIE WYJĄTKOWE ZAKOŃCZENIE LATA

Przypomnij sobie: NAJNOWSZE INFORMACJE O JAROSŁAWIE KACZYŃSKIM. PREZES PIS ZAANGAŻOWAŁ SIĘ W PEWNĄ AKCJĘ. TO NAGRANIE ROBI FURORĘ W SIECI

Portal "Życie PL" pisał również: PRAWIE SETKA UCZNIÓW TRAFIŁA NA KWARANTANNĘ. ZAKAŻONA NAUCZYCIELKA MOGŁA PRZEKAZAĆ WIRUSA DALEJ, SPRAWĘ KOMENTUJE RZECZNIK WOJEWÓDZKIEGO SANEPIDU