Jak wynika z informcji przekazanych przez portal "Fakt" wynika, że angolskim naukowcom udało się odkryć kolejny wariant koronawirusa. Wariant nazwany A.VOI.V2 charakteryzuje się jeszcze większą zakaźnością i posiada więcej zmian niż jakakolwiek odkryta do tej pory mutacja. Póki co, nie ma jeszcze informacji, czy i ewentualnie w jaki sposób A.VOI.V2 wpływa na przebieg choroby Covid-19 oraz na skuteczność opracowanych szczepionek. Badania nadal trwają.

Nowy wariant koronawirusa

Nowa mutacja została wykryta w Angolii, u osób, które wróciły z Tanzanii. Wariant A.VOI.V2 ma aż 31 mutacji w genomie - jest to największa liczba zmian wykrytych do tej pory w wariantach koronawirusa. John Nkengasong, szef panafrykańskiego urzędu ds. zdrowia, nie ukrywa, że ten nowy wariant budzi obawy naukowców.

Koronawirus/ YouTube @WP
Koronawirus/ YouTube @WP
Koronawirus/YouTube @WP

Póki co, nie udało się jeszcze usalić o ile bardziej zaraźliwy jest wariant A. VOI.V2, ani czy i ewentualnie w jaki sposób wpływa na przebieg Covid-19 i skuteczność opracowanych do tej pory szczepionek. Naukowcy w dalszym ciągu prowadzą badania, żeby znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Badacze nie wiedzą również, czy wirus pochodzi z Tanzanii, czy też podróżni "złapali" go w innym miejscu w czasie swojej podróży. Kristian Andersen, eksperta w dziedzinie infekcji nie ukrywa, że doniesienia go zaszokowały. Podkreślił również, że wszyscy, którzy mieli złudzenia, że wirus SARS-CoV-2 rozwija się wolno, teraz powinni się ich wyzbyć.

Koronawirus/ YouTube @WP
Koronawirus/ YouTube @WP
Koronawirus/YouTube @WP

Do tej pory najbardziej rozpowszechnionymi wariantami wirusa są mutacja brytyjska, południowoafrykańska oraz brazylijska. Pierwszy z wymienionych wariantów odpowiedzialny jest już za około 90 proc. zakażeń w naszym kraju.

Co myślicie o najnowszym odkryciu naukowców?

To też może cię zainteresować: GIF zdecydował o natychmiastowym wycofaniu ze sprzedaży popularnego leku. Seria, którego leku została wycofana

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kamil Durczok znów stanie przed sądem! Został pozwany przez jednego z pracowników TVP. O co chodzi

O tym się mówi: Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka już zaplanowane. Jego ostatnia wola zostanie spełniona. O co chodzi