"Super Express" podaje, że funkcjonariusze na Mazowszu ostrzegają Polaków przed działającymi oszustami.

Jest to obowiązek według ustawy

Policja ostrzega obywateli poddających się powszechnemu spisowi ludności i mieszkań, aby uważali na oszustów, którzy zwęszyli już możliwość wyłudzenia danych potrzebnych do włamania się do bankowych kont.

Jak już wiemy, obowiązek wzięcia udziału w spisie powszechnym ma każdy obywatel Polski, jednak podczas odpowiadania na pytania rachmistrza należy zachować czujność i szczególną ostrożność. Apel policji szczególnie kierowany jest do najbardziej narażonej na oszustwo grupy społecznej, czyli osób starszych.

Rząd poza tradycyjną, stacjonarną metodą podawania informacji rachmistrzowi, dał możliwość spisania się drogą elektroniczną lub też telefoniczną. Niosą one jednak ze sobą spore zagrożenie, że padniemy ofiarą oszustów wyłudzających dane, których w spisie nie podajemy.

Fałszerstwo formularza służącego do spisu powszechnego jest w dzisiejszych czasach niezwykle proste, a internet daje oszustom możliwość stworzenia strony łudząco podobnej do tej, za pośrednictwem której możemy wziąć udział w spisie bez wychodzenia z domu. Funcjonariusze policji apelują o ostrożność.

Pamiętajmy, że podczas tych metod spisu nikt nie powinien żądać od nas podania danych do kont oraz kart bankowych. Pod żadnym pozorem takich danych nie udostępniajmy! To działanie oszusta, który chce wyłudzić od nas dane, aby wykraść pieniądze z konta. Apelujemy, aby ostrzec seniorów, że taki spis właśnie się rozpoczął i żeby pod żadnym pozorem danych do kont bankowych nie podawać.

Warto zatem poprosić o pomoc kogoś zaufanego, gdy chcemy skorzystać podczas spisu z drogi internetowej, aby nic nie umknęło naszej uwadze.

O tym się mówi: Zaskakujące doniesienia TVP. Włosi przekazali istotne informacje na temat wydarzeń w Smoleńsku

Zerknij tutaj: Mam 56 lat i jestem w ciąży. Nie wiem, kto jest ojcem mojego dziecka