Na przestrzeganie nowego obowiązku będą musieli przygotować się Polacy już od początku drugiej połowy roku. Jak informuje Biznes Info na podstawie danych p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Doroty Cobańskiej, już od 1 lipca ma wejść w życie rejestracja źródeł ciepła. O co chodzi? Każdy z nas będzie musiał złożyć deklarację sposobu ogrzewania nieruchomości. W przeciwnym razie czeka kara!

„Podajemy oficjalną datę uruchomienia składania deklaracji źródeł ciepła w budynkach. Zgodnie z ustaleniami Komitetu Sterującego Zintegrowanym Systemem Ograniczania Niskiej Emisji narzędzie startuje od 1 lipca 2021” - poinformowała na Twitterze Cobańska.

Od 1 lipca ruszy rejestracja źródeł ciepła. Za brak podania informacji czeka kara

Według Interii, taki obowiązek będzie dotyczyć właścicieli i zarządców budynków. Ile czasu będą mieli na złożenie deklaracji dotyczącej tego, czym opalają? Dokładnie 12 miesięcy. Jednak złożenie informacji będzie proste – wystarczy złożyć formularz w formie elektronicznej przez Internet.

Dla budynków nowo powstałych termin będzie zdecydowanie krótszy – tylko 14 dni po uruchomieniu rejestru. W rejestrze ma znaleźć się łącznie blisko 5 milionów budynków. Mowa o budynkach mieszkalnych, usługowych, użyteczności publicznej, których nominalna moc spalania paliw to do 1 MW. Jeśli nie złożymy deklaracji źródeł ciepła na czas to wówczas trzeba liczyć się z karą.

Dzięki rejestrowi otrzymamy informację zwrotną, jak poprawić efektywność energetyczną w budynku. Podajemy bowiem sporo parametrów, na bazie których oblicza się, jak można skuteczniej ogrzać budynek bez nadmiernej niskiej emisji.

Pozytywnie o rozwiązaniu wypowiedzieli się ostatnio przedstawiciele Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy. W ten sposób będzie można dowiedzieć się sporo o wpływie „kopciuchów” na stan powietrza i lepiej radzić sobie ze smogiem.

Niska emisja/Youtube @arslumenpl
Niska emisja/Youtube @arslumenpl
Niska emisja/Youtube @arslumenpl

Jak informował portal "Życie PL": PORUSZAJĄCA HISTORIA 4,5-MIESIĘCZNEJ DZIEWCZYNKI, KTÓRA ODESZŁA W NIESPODZIEWANIE. BYŁA LECZONA POPRZEZ TELEPORADĘ. PROKURATURA BADA SPRAWĘ

Przypomnij sobie: JAK WYGLĄDA DOM ADAMA MAŁYSZA? FANI SPORTOWCA WPADLI W ZACHWYT NA WIDOK WYSTROJU WNĘTRZ. NIERUCHOMOŚĆ W WIŚLE JEST RÓWNIEŻ PRZEPIĘKNIE POŁOŻONA

Portal "Życie PL" pisał również: WALORYZACJA NIEKORZYSTNA DLA WIELU SENIORÓW? CHODZI O PROGRAM 500 PLUS DLA EMERYTÓW! WIELE OSÓB MOŻE STRACIĆ PIENIĄDZE! SĄ POWODY DO NIEPOKOJU

Pisaliśmy również o: RZĄD SZYKUJE WPROWADZENIE KOLEJNYCH OSTRZEJSZYCH OBOSTRZEŃ? WICEMINISTER ZDROWIA POSTANOWIŁ WYDAĆ KOMENTARZ W SPRAWIE. POLACY MUSZĄ SIĘ PRZYGOTOWAĆ