Jak informuje serwis Business Insider, tylko do końca lutego, czyli do najbliższej niedzieli emeryci i renciści, którzy dorabiają do świadczeń mają czas na przekazanie ZUS informacji o dodatkowych poborach. W 2021 roku termin wypełnienia tego obowiązku został określony na 1 marca, zatem zostało już niewiele czasu.

Osoby, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, a posiadają prawo do renty lub wcześniejszej emerytury i dodatkowo pracują, mają obowiązek rozliczenia się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Mowa tutaj o wynagrodzeniach z tytułu umowy o pracę, umów-zleceń i przychodów z działalności gospodarczej za 2020 rok.

Emeryci i renciści, którzy dodatkowo pracują do 1 marca musza złożyć odpowiednie informacje do ZUS. W niedziele mija termin!

Informacje te są niezbędne ZUS to rozliczenia wypłacanych świadczeń, które jest konieczne, gdyż emerytów otrzymujących świadczenie przed osiągnięciem wieku emerytalnego i rencistów obowiązują limity zarobków przy dorabianiu do świadczeń z ZUS.

Przychody są rozliczane na bazie zaświadczenia z zakładu pracy emeryta lub rencisty. Osoby, które prowadza własną działalność gospodarczą muszą przedłożyć oświadczenie o wysokości swojego rocznego przychodu (czyli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne).

Kiedy ZUS ma prawo do zmniejszenia wypłacanej emerytury lub renty? Gdy dochody z dodatkowego źródła przekracza 70 procent średniej pensji w Polsce. Świadczenie zostaje całkowicie zawieszone, gdy ta kwota wyniesie więcej niż 130 procent przeciętnego wynagrodzenia.

ZUS/Youtube @kanalstv

Jak informował portal "Życie PL": JEŚLI MAMY W DOMU WYTŁACZANKI PO JAJKACH TO LEPIEJ ICH NIE WYRZUCAĆ. MAJĄ MASĘ POŻYTECZNYCH ZASTOSOWAŃ! DZIĘKI NIM MOŻNA ZAOSZCZĘDZIĆ DUŻO PIENIĘDZY

Przypomnij sobie: NA TO ODKRYCIE CZEKALIŚMY AŻ 250 LAT! FASCYNUJĄCE ZNALEZISKO W CENTRUM BADAŃ ARCHEOLOGÓW. CHCĄ POTWIERDZIĆ POCHODZENIE WRAKU TAJEMNICZEGO STATKU

Portal "Życie PL" pisał również: WALORYZACJA RENT I EMERYTUR JUŻ ZA PASEM! KIEDY EMERYCI MOGĄ SIĘ SPODZIEWAĆ OTRZYMANIA WYŻSZEGO ŚWIADCZENIA? ZNANA JEST DATA URUCHOMIENIA PRZELEWÓW

Pisaliśmy również o: POLACY ZAOSZCZĘDZĄ NA RACHUNKACH ZA PRĄD? RZĄD ZDECYDOWAŁ SIĘ NA NOWE ROZWIĄZANIE Z LICZNIKAMI. SPRAWI, ŻE W PORTFELACH ZOSTANIE NAM WIĘCEJ PIENIĘDZY