Czy to koniec z rachunkami za prąd opartymi na prognozach zużycia? Jak informuje serwis Dobre Programy, rząd w tej chwili pracuje nad nowelizacją ustawy i prawie energetycznym w Polsce.

Na mocy noweli wejdą w życie przepisy nakazujące wymianę liczników energii, które umożliwia zdalny pomiar zużycia prądu. Wolą rządzących jest to, aby w taki sposób udało się wymienić aż 80 procent urządzeń w Polsce.

Według opinii i szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska będzie to oznaczać naprawdę duże oszczędności dla energobiorców, ale i dostawców prądu. Mowa o miliardach złotych ze względu na ograniczenie strat handlowych, technicznych i dotychczasowych kosztach odczytu.

Spore oszczędności w portfelach Polaków. Rząd przymierza się do wymiany liczników prądu. Będzie on odczytywany zdalnie

Zgodnie z założeniami wymiana jednego licznika prądu to koszt 360 złotych, zatem w ciągu najbliższych 15 lat nowe urządzenia do pomiaru wykorzystanej energii mają przynieść aż 11,3 miliard złotych. Zdaniem rządu, zmniejszenie kosztów pomiaru prądu ma wnieść zmiany w cenach prądu i wpłynąć na ich znacznie obniżenie.

Plan wymiany liczników został już zamknięty w ramach czasowych. Jest to:

  • 15 proc. wymienionych liczników do 31 grudnia 2023 roku
  • 35 proc. wymienionych liczników do 31 grudnia 2025 roku
  • 65 proc. wymienionych liczników do 31 grudnia 2027 roku
  • 80 proc. wymienionych liczników do 31 grudnia 2028 roku

Rozłożenie wymiany w czasie aż do 2028 roku ma sprawić, że koszty będą praktycznie nieodczuwalne. Jednak nie wszystkie gospodarstwa domowe skorzystają z wymiany.

„Wymiana liczników zdalnego odczytu zwiększy konkurencyjność rynku energii, z której skorzystają użytkownicy systemu, zwłaszcza odbiorcy. Ma to również pozytywny wpływ na producentów liczników” - wyjaśnił Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, cytowany przez Dobre Programy.

Twitter

Jak informował portal "Życie PL": KIEROWCY POWINNI MIEĆ SIĘ NA BACZNOŚCI, BO OSZUŚCI MAJĄ NOWĄ METODĘ DZIAŁANIA. POLICJA PRZESTRZEGA PRZED ZŁODZIEJAMI. MOŻNA STRACIĆ WSZYSTKO W SEKUNDĘ

Przypomnij sobie: BEATA TADLA ZDECYDOWAŁA SIĘ NA RADYKALNY KROK PO ŚLUBIE! DZIENNIKARKA NIE CHCE WIĘCEJ POPEŁNIĆ PEWNEGO BŁĘDU. ZAMIERZA WYTRWAĆ W POSTANOWIENIU

Portal "Życie PL" pisał również: KUBA WOJEWÓDZKI NIE MIAŁ LITOŚCI DLA AGUSTINA EGURROLI. CO ZROBIŁ GWIAZDOR? TYLKO ON MÓGŁ ZDECYDOWAĆ SIĘ NA TAKI RADYKALNY KROK I TO NA WIZJI

Pisaliśmy również o: ZOSTALI ZAMIENIENI W SZPITALU ZARAZ PO PORODZIE. NIKT NIE PRZYPUSZCZAŁ, JAKĄ PODEJMĄ DECYZJĘ W PRZYSZŁOŚCI. ZASKOCZYLI SWOICH BIOLOGICZNYCH RODZICÓW