Jak wynika z informacji przekazanych przez portal "Fakt", najpierw europejskie służby zaalarmowała brytyjska odmiana wirusa SARS-CoV-2 (B.1.1.7), teraz obawy budzi mutacja z RPA. To jednak nie koniec problemów, wirusolodzy zwracają uwagę na kolejne mutacje.

Mutacje wirusa SARS-CoV-2

Do tej pory nie zidentyfikowano w naszym kraju wystąpienia południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa. Jednak może to być jedynie kwestia czasu. Jak uważa dr hab. Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, szczególny niepokój w tym zakresie budzą wyjazdy zagraniczne, w tym te w okolice Afryki.

Dr Juszczyk wskazał również, że brytyjski wariant koronawirusa B.1.1.7 może w naszym kraju dotyczyć około 8-9 proc. przypadków. W trakcie przesiewowego badania nauczycieli potwierdzono go u 7 osób. Zakażenie przebiegało u nich w sposób bezobjawowy. Osoby te nie wyjażdżały również za granicę w ostatnim czasie.

Koronawirus/ YouTube @Copernicus Center for Interdisciplinary Studies
Koronawirus/ YouTube @Copernicus Center for Interdisciplinary Studies
Koronawirus/ YouTube @Copernicus Center for Interdisciplinary Studies

W wielu krajach ten właśnie wariant koronawirusa stał sie dominującym. Stąd też w prognozach i modelach tworzonych dla naszego kraju jest on również uwzględniany w mniejszym lub większym stopniu. Specjalista wskazuje, że udział wariantu B.1.1.7. jest na ten moment głównym czynnikiem, który może wpłynąć na zmiany prognoz.

"Im większy będzie udział wariantu brytyjskiego, którego zakaźność ECDC szacuje na 30-50 proc. wyższą niż wariantu obecnie dominującego w Polsce, tym większa może być liczba zakażeń" - wskazuje cytowany przez portal "Fakt" dr Juszczyk.

Maseczki/ YouTube @TV Echo24
Maseczki/ YouTube @TV Echo24
Maseczki/ YouTube @TV Echo24

Inny znany wirusolog, prof. Gut wskazuje, że pojawiły się dwie nowe mutacje koronawirusa - warianty kalifornijskie, które prędzej czy później znajdą się również w Europie.

Myślicie, że sprawdzą się czarne scenariusze i warianty o większej zakaźności zaczną dominować także w naszym kraju?

To też może cię zainteresować: Tajemnicze zjawisko spędza naukowcom sen z powiek. Co jest przyczyną powstawania niecodziennych dziur

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: „The Voice Kids”. Jedna z gwiazd show podjęła decyzje o zakończeniu współpracy z programem. Ogromne zaskoczenie dla jego fanów

O tym się mówi: Jakie sposoby stosują sklepy, aby klienci zapłacili więcej za zakupy? Czy wiedziałeś o takich praktykach