Jak mówi wprost Super Express, młodzi Polacy nie mają się z czego cieszyć, gdy mowa o ich przyszłych emeryturach. Niestety, nawet gdy systematycznie odkładamy składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to nie mamy żadnej gwarancji, że finalnie zapewni nam to godziwą emeryturę za kilka dekad.

Niestety, prognozy ZUS są druzgocące – za pół wieku emerytury i renty będą zwyczajnie głodowe i nie sposób będzie przeżyć za pieniądze, które otrzymamy. Powodem takiego stanu ma być tzw. stopa zastąpienia, czyli dane o tym, jaką część ostatniej pensji będzie stanowić emerytura. Ci, którzy dziś uważają, że obecne 50 procent to mało nie będą pocieszeni po prognozach ekspertów.

Przyszłe emerytury dzisiejszych młodych Polaków nie wystarczą nawet na podstawowe potrzeby życiowe? Ponura prognoza ZUS

Dziś średnie świadczenie emerytalne wynosi około 2500 złotych brutto, czyli połowę średniej miesięcznej pensji brutto. Na Twittera za sprawą posła KO Adama Szłapki trafiła jednak prognoza przyszłych emerytur, jakie polityk dostał z ZUS.

W 2030 roku średnia emerytura będzie wynosić 48,43 procent ostatniej pensji, a każdy kolejny rok przyniesie negatywne zmiany, gdyż stosunek emerytury do zarobków będzie malał i to drastycznie.

Czego można się spodziewać? W 2050 roku stopa zastąpienia będzie wynosić jedynie 29,5 proc.. a w 2070 r. 23,5 proc. Zatem za pół wieku można spodziewać się tego, że przeciętna emerytura wynosić będzie tyle, co… minimalna! Obecnie jest to ponad 1000 złotych netto.

Niestety, spadek stopy zastąpienia to problem nie tylko Polski. Za 40 lat emerytury będą wynosić tyle, co 20 procent pensji, a kobiety będą otrzymywać jeszcze mniej. Powodem tego jest – jak alarmuje Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego – starzenie się społeczeństwa. Jak podnieść świadczenia w przyszłości?

„Trzeba zrównać i podwyższyć wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. I unikać pomysłów typu „emerytury stażowe”, które jeszcze bardziej obniżą stopę zastąpienia” – mówi.

Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz

Jak informował portal "Życie PL": WYSTARCZY KILKA PROSTYCH METOD, A MRÓWKI NA BALKONIE ZNIKNĄ W CIĄGU KILKU CHWIL! JAK POZBYĆ SIĘ TYCH OWADÓW? PEWNA SPOSOBY ZNANE PRZEZ NASZE BABCIE

Przypomnij sobie: EDYTA GÓRNIAK ODCHODZI Z „THE VOICE OF POLAND”! WIADOMO JUŻ, KTO ZASTĄPI GWIAZDĘ NA FOTELU TRENERSKIM. TO SPORA NIESPODZIANKA DLA FANÓW PROGRAMU TVP

Portal "Życie PL" pisał również: ROBERT LEWANDOWSKI MIAŁ POTĘŻNY PROBLEM W TRAKCIE MECZU POLSKA – SZWECJA? PIŁKARZ PRZYZNAŁ SIĘ DO KŁOPOTÓW. WYZNANIE WRĘCZ ZAMUROWAŁO POLSKICH KIBICÓW

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: SMUTNE WIEŚCI DLA FANÓW POLSKICH SERIALI. NIE MA JUŻ Z NAMI WYBITNEGO AKTORA. INFORMACJE WŁAŚNIE TRAFIŁY DO MEDIÓW. POJAWIŁY SIĘ LICZNE KONDOLENCJE