Jak podaje portal "Biznes info", już w kwietniu kieszenie seniorów zasili trzynasta emerytura. Trzynastka będzie równa minimalnemu świadczeniu emerytalnemu, które wynosi obecnie 1250,88 brutto. Jednak kwota otrzymana przez seniorów będze niższa. Dlaczego?

Trzynastka już w kwietniu

Pomysł dodatkowego, trzynastego świadczenia dla emerytów i rencistów pojawił się wiosną 2019 roku w trakcie trwającej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Wtedy też trzynasta emerytura trafiła do seniorów po raz pierwszy. Później zapadła decyzja, że trzynastka nie będzie miała charakteru jednorazowego, a będzie ustawowo trafiała do seniorów, co rok.

Pieniądze/ YouTube @Aktualności 360

W kwietniu tego roku seniorzy mogą spodziewać się kolejnej wpłaty. Trafi ono do nich w tym samym terminie, co renta lub emerytura, a więc w terminach: 5, 6, 10, 15, 20 i 25 kwietnia. Warto pamiętać, że nie trzeba składać rzadnych wniosków, bo świadczenie przyznawane jest odgórnie.

Wysokość trzynastego świadczenia jest równa minimalnej emeryturze i wynosi 1250,88 zł brutto, a więc 1066,30 zł netto. Trzynastka będzie niższa za sprawą odprowadzanej od niej zaliczki na podatek dochodowy i składki zdrowotnej.

W listopadzie tego roku seniorzy otrzymają także czternastki. I w tym przypadku będzie ona równa kwocie najniższej emerytury, ale tylko dla seniorów, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto. Po przekroczeniu tego progu, czternastka będzie wypłacana wedłu zasady "złotówka za złotówę".

Pieniądze/ YouTube @Aktualności 360

Co sądzicie o trzynastym i czternastym świadczeniu emerytalnym?

To też może cię zainteresować: Marzena Rogalska odeszła z TVP a teraz namiesza w TVN? Zaskakujące doniesienia mówią, że może zastąpić znanego celebrytę na popularnym programie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Przepowiednie Notradamusa na najbliższą przyszłość nie napawają optymizmem. Znajdziemy w nich zapowiedź końca, a nawet zoombie

O tym się mówi: Zachowanie 13-latka podbiła serca internautów na całym świecie. Chłopiec zajął się młodszym rodzeństwem, gdy ich rodzice odeszli