Charles Aznavour to Ormianin, który zrewolucjonizował scenę muzyczną Francji. Chociaż początkowo nikt nie spodziewał się po nim większego sukcesu, to właśnie za jego życia francuska piosenka wzniosła się na wyżyny. Droga do wielkiej kariery nie była jednak usłana różami, a swoją popularność artysta zawdzięczał jednej z największych kobiecych ikon. Jak wyglądała historia Aznavoura?

Obiecywała mu, że będzie sławny

"Napoleon francuskiej piosenki" bez wątpienia swój sukces zawdzięcza innej ikonie tego kraju - Edith Piaf. Kiedy początkujący w świecie muzyki Ormianin poznał artystkę, ta była już gwiazdą. 35-latka zdecydowała się jednak pomóc 22-latkowi i już niebawem za swój główny cel obrała sobie zrobienie z niego kogoś wielkiego.

Podczas niemieckiej okupacji Paryża, Charles chwytał się najróżniejszych zajęć - handlował pończochami i gazetami, występował w kabarecie. W 1943 roku uczynił swój pierwszy krok ku muzycznej karierze, zakładając duet z pianistą Pierrem Roche. To właśnie Edith Piaf usłyszała ich występ, trzy lata później proponując im wspólne tournée po Ameryce i Kanadzie.

Niewielu wie o tym, że Piaf... miała w zwyczaju "brać pod swoje skrzydła" młodych muzyków, którzy niejednokrotnie kończyli jako jej kochankowie. W przypadku Aznavoura było zupełnie inaczej - nigdy nie wszedł on na miłosną ścieżkę z gwiazdą; był za to jej powiernikiem i przyjacielem - był dla niej jak brat. Łącznie w domu Piaf spędził aż osiem lat, podczas których udało mu się poznać artystkę jak nikt inny.

Edith stale popychała Charlesa do rozpoczęcia kariery, jednak jego początki w świecie gwiazd nie były łatwe. Nie podobał się on publiczności - uwagę zwracał jego niski wzrost i niesceniczny wygląd; krytykowano nawet jego głos, który dekady później stał się prawdziwą wizytówką francuskiej muzyki.

Aznavour przeżył łącznie 17 lat będąc stale wyszydzanym i krytykowanym przez publiczność. Lecące w jego stronę obelgi, a czasem nawet pomidory, uznawał jednak za swoją motywację do działania.

Wreszcie wydarzył się cud - w 1960 roku, po jego występie w Alhambrze w Maroko, wśród publiczności zapadła zupełna cisza. Spodziewając się najgorszego, Charles na chwilę stracił wiarę w siebie - po chwili jednak publiczność oszalała, nagradzając go owacjami na stojąco.

Po tym występie Charlesa czekała już tylko szybka droga ku wielkiej sławie - już niebawem na scenie towarzyszyły mu takie gwiazdy jak Stevie Wonder, Paul McCartney czy Elton John.

Aznavour śpiewał przez 70 lat, sprzedał 100 milionów płyt i zapewnił francuskiej (a później również światowej) publiczności dziesiątki przebojów. Wszystko to w dużej mierze dzięki Piaf, która od początku przepowiadała mu sukces.

Historia ta jest najlepszym dowodem na to, że nigdy nie wolno porzucić swojej pasji!

Zobacz także: Media obiegła radosna nowina. Marina Łuczenko-Szczęsna i Wojciech Szczęsny pokazali twarz synka na mediach społecznościowych

Może cię zainteresować: Moja córka przestała z nami rozmawiać po tym, jak przez 20 lat nie daliśmy jej porządnego prezentu

Pisaliśmy również o: Najlepsza piosenka w historii Eurowizji nadal podbija serca fanów. Prawdziwe gwiazdy festiwalu. O kim mowa