Mieszkaliśmy na wsi, kiedy mój syn był bardzo mały. Kiedy miał trzy lata, postanowiliśmy przeprowadzić się do miasta.

Wzięliśmy kredyt hipoteczny na mieszkanie i w końcu dostałam pracę. Pewnego dnia, przechodząc obok budynku, zobaczyłam dzieci w oknie.

Na początku myślałam, że to przedszkole, ale potem przeczytałam na szyldzie, że to sierociniec. Tego dnia w pracy wszystko było jak zwykle.

Wieczorem wracałam do domu i zobaczyłam dzieci spacerujące po placu zabaw w pobliżu tego budynku. I tylko jeden chłopiec w wieku około trzech lat stał przy ogrodzeniu smutny i samotny.

Kiedy na mnie spojrzał, zobaczyłam w tym spojrzeniu tyle smutku... Nie mogłam przejść obojętnie i podeszłam do niego.

"Witaj, mały chłopcze. Jak masz na imię?" - powiedziałam do chłopca.

"Leszek!" - odpowiedział.

"Leszek, co za piękne imię", zupełnie jak mój mąż, pomyślałam sobie.

"A ja jestem Lidka. Zostaniemy przyjaciółmi?" - i sięgnęłam do torby w poszukiwaniu słodyczy, które zawsze nosiłam przy sobie.

Leszek wziął cukierka i zgodził się na moją propozycję przyjaźni. Pożegnaliśmy się i uciekł. Przez całą drogę nie mogłam pozbyć się z głowy myśli o chłopcu z oczami dorosłego, było w nich mnóstwo cierpienia i nieufności do ludzi.

Kiedy dzieci zasnęły, postanowiłam opowiedzieć mężowi o chłopcu. On też był bardzo smutny. Kocham go przede wszystkim za jego dobroć i współczucie.

Następnego dnia wracałam wieczorem z pracy i zobaczyłam mojego małego przyjaciela.

"Cześć, Lesio! Jak się masz?" - Podeszłam do niego i wręczyłam mu tabliczkę czekolady.

"Wszystko dobrze! Dzięki, Lidka " - odpowiedział. Nagle na jego twarzy pojawił się uśmiech. Widziałam, że jego małe dziecięce serduszko zaczęło się rozmrażać. Jaki on był śliczny, jaka szkoda...

Gdzie jest jego matka? Taki mały, a już taki samotny. Tak minęły dwa miesiące, kiedy codziennie odwiedzałam Leszka w sierocińcu, za każdym razem rozpieszczając go smakołykami i zabawkami.

Zdawałam sobie sprawę, że nie mogę tego robić, bo on się do mnie przywiązuje, a wtedy trudno byłoby się go pozbyć, ale nic nie mogłam na to poradzić.

"Leszek ma urodziny na drugi dzień, to akurat w sobotę, może pójdziemy mu złożyć życzenia?" - zaproponowałam mężowi. Od razu się zgodził, mówiąc, że dobrze byłoby zabrać też dzieci.

W sobotę kupiliśmy w sklepie dziecięcym ciężarówkę, którą mój syn wybrał dla Leszka. Córka wybrała balony i słodycze. Wszyscy razem poszliśmy złożyć życzenia solenizantowi.

Kiedy Leszek nas zobaczył, po prostu zamarł. Każdy członek rodziny poznał mojego małego przyjaciela. Daliśmy mu prezenty. Chłopiec był w szoku, najpierw się śmiał, a potem rzucił się gwałtownie do moich stóp i płakał.

"Mamo, mamo... Tylko mnie nie zostawiaj! Obiecuję, że będę grzeczny, tylko mnie nie zostawiaj. Bardzo cię kocham, mamo!"

Nauczycielka zabrała go i powiedziała nam: "Nie powinniście byli tego robić. Przywiązał się do was i myślał, że po niego przyjedziecie. I co teraz?"

Przez resztę dnia wszyscy milczeliśmy. Nie mogłam spać w nocy, dużo myślałam. Następnego dnia po pracy pobiegłam do sierocińca, ale Leszka nie było na zewnątrz.

Zapytałam nauczycielkę, gdzie jest, a ona powiedziała, że jest chory na zapalenie płuc i został zabrany do szpitala. Poprosiłam, by powiedziała mi, gdzie leży. - W porządku, podam adres szpitala.

"Tylko podejmie pani jakąś decyzję..." - powiedziała nauczycielka .

"I podjęliśmy! Chcemy adoptować Leszka!" - oświadczyłam nagle.

"Dobrze, w takim razie będziemy na was czekać."

Potem pobiegłam do męża pracy i powiedziałam mu o mojej decyzji. Uśmiechnął się do mnie i zapytał:

"Czy można kochać dwóch Leszków naraz?"

Podczas gdy mały był leczony w szpitalu, udało nam się sporządzić wszystkie niezbędne dokumenty do adopcji. Gdy został wypisany, zabraliśmy go do domu i był taki szczęśliwy!

"Oto mój własny brat!" - Nasz syn z dumą oświadczył, przedstawiając Leszka swoim przyjaciołom.