Cytryna jest jednym z najpopularniejszych owoców, nazywanym niejednokrotnie bombą witaminową – posiada dużą ilość witaminy C oraz innych substancji bioaktywnych. Można ją znaleźć w niemal każdym domu – wszak kto nie lubi dodawać jej do herbaty, deseru czy stosować w inny sposób?

Wierzy się, że ma ona dobry wpływ na naszą odporność. Okazuje się jednak, że ten niezwykły cytrus może mieć także szereg zastosowań, o których nawet byśmy nie pomyśleli!

Zaskakujące domowe zastosowanie cytryny

Portal Interia przypomina, że cytryna świetnie sprawdzi się nie tylko w herbacie, ale także… przy domowych porządkach. Co jeszcze można z nią zrobić?

Jeśli w naszym domu unosi się brzydki zapach, po prostu skorzystajmy z mocy cytryny. Wystarczy zagotować jej plasterki z wodą w małym garnku. Warto także włożyć połówkę cytryny do lodówki – wywabi wszystkie przykre wonie. Można jej użyć również do pozbycia się zapachów z desek do krojenia.

Cytryna. Źródło: instagram.com
Cytryna. Źródło: instagram.com
Cytryna. Źródło: instagram.com

Można także zastosować ją do dłoni, dzięki cytrynie pozbędziemy się z nich zapachu np. ryby, a także przebarwień.

Cytryna przyda się również do sprzątania – gdy wyciśniemy sok z jednego owocu i wlejemy 500 ml wody do naczynia żaroodpornego, a następnie włożymy je do piekarnika i włączymy go na 15 minut i 180 stopni, z łatwością go umyjemy. Wystarczy później tylko przetrzeć wnętrze piekarnika szmatką.

Kilka kropel i dom będzie lśnić jak nowy

Woda z sokiem z cytryny świetnie nadają się również do czyszczenia mikrofalówki – wystarczy wymieszać naszą miksturę i włożyć ją do mikrofali, a potem włączyć na parę minut. Po wyjęciu naszego środka należy tylko umyć mikrofalę szmatką.

Cytryna sprawdzi się również do usunięcia osadu z kamienia – można nią przecierać powierzchnie, na których znajduje się kamień. Warto korzystać z jej właściwości również w zmywarce – można nią wyczyścić urządzenie.

Cytryna. Źródło: instagram.com
Cytryna. Źródło: instagram.com
Cytryna. Źródło: instagram.com

Cytryna przydaje się także do odświeżenia fug i wywabienia z nich brudu, gdy wymieszamy ją z wodą i następnie spryskamy powierzchnie wymagające czyszczenia. Świetnie zadziała również jako naturalny wybielacz do ubrań.