Całkiem nowe zasady przyznawanych emerytur już weszły w życie - jak sprawują się nowe metody po upływie ponad miesiąca? Od początku roku świadczeniobiorcy otrzymują pieniądze w innym systemie. Czy jest lepszy? Okazuje się, że nie dla wszystkich! O co chodzi? Koniecznie przeczytaj!

Kwestia emerytur i rent w Polsce jest niezwykle często omawianym punktem zarówno przez polityków, jak i społeczeństwo. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że biorąc pod uwagę szalejącą w ostatnich miesiącach inflację i wzrost cen podstawowych produktów do życia, świadczenia emerytalne są po prostu zbyt niskie, aby zaspokoiły potrzeby życiowe.

Właśnie ogłoszona została wartość waloryzacji emerytur, która ostatecznie wynosi aż 7 procent – to dobre wieści dla seniorów, gdyż ta sytuacja pomoże im podnieść standard życia.

Okazuje się jednak, że wprowadzone wraz z początkiem roku nowe zasady naliczania wysokości owego świadczenia mogą niestety nie być korzystne dla każdego pomimo dobrej waloryzacji... O co chodzi?

Nowe zasady - niektórzy na tym stracą

Jak donoszą media, od 1 stycznia 2022 ZUS przelicza emerytom wysokość emerytury tylko raz na rok, a nie co kwartał, jak to było dotychczas. Oznacza to, że nie będzie można wysokości świadczenia podwyższać co 3 miesiące poprzez przeliczenie podstawy. Niestety, kolejnym punktem jest także brak możliwości wydłużenia stażu pracy przez okresy nieskładkowe.