Mieszkańcy Krakowa są mocno zanoepokojeni pojawieniem się chrząszcza, który stanowi spore zagrożenie dla roślin i nie wybrzydza między plonami w ogrodzie, roślinami balkonowymi, a tymi znajdującymi się w parkach.

Dlaczego jest taki groźny

Guniak czerwczyk, znany również jako lato chafer lub Europejskiej czerwca ulowego , to chrząszcz podobny do chrabąszcza, ale znacznie mniejszy w przybliżeniu 20 mm (0,79 cali) długości. Obecnie ich liczba spada, ale tam, gdzie można je znaleźć, często widuje się je w dużych ilościach. O zmierzchu aktywnie latają wokół wierzchołków drzew w poszukiwaniu partnera i często można ich spotkać tonąc w kałużach wody następnego ranka. Przyciąga ich również światło i wchodzą przez otwarte, oświetlone okna i latają wokół lamp, robiąc niezły hałas, wpadając na światła.

Gatunek można spotkać w takich krajach jak Belgia, Estonia, Łotwa, Słowenia, Czechy, Polska, Chorwacja, Serbia, Francja, Luksemburg, Bułgaria, Szwajcaria, Szwecja, Austria, Grecja, Włochy, Hiszpania, Niemcy południowe części Rosji, Meksyk i Wielka Brytania. Powszechnie widywany od czerwca do sierpnia, zamieszkujący łąki, żywopłoty i ogrody, żywiący się roślinami i listowiem drzew.

Dorosłe chrząszcze przylatują wieczorem, zazwyczaj w czerwcu i lipcu, i lądują na drzewach, by kopulować. W nocy samice schodzą na ziemię, aby złożyć jaja. Jajka są błyszczące i białe. Z jaj wylęgają się po około czterech tygodniach, a larwy zaczynają żerować na korzeniach. Larwy są białymi pędrakami w kształcie litery C, z żółtobrązową główką i do 30 mm długości, gdy są w pełni wyrośnięte. Rozwój larw trwa dwa lata, w pełni odżywione larwy przepoczwarzają się w glinianej komórce, a dorosłe chrząszcze pojawiają się w ciągu 2-4 tygodni.

Co o tym sądzi ekspert prof. Kazimierz Wiech z Uniwersytetu Rolniczego? Jego zdaniem owady pojawiły się z opóźnieniem nie bez powodu - Guniak czerwcowy, jak nazwa wskazuje, pojawia się w czerwcu, jednak w tym roku jego lot obserwujemy w lipcu, ponieważ mieliśmy chłodną wiosnę, pory roku nieco się przesunęły i w rozwoju roślin i zwierząt obserwujemy również opóźnienie o mniej więcej miesiąc.

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Antek Królikowski się żeni? Aktor i Joanna Opozda mają szykować się do ślubu! Do Internetu trafiły właśnie zdjęcia z wieczoru panieńskiego aktorki

Sprawdź także ten artykuł: Beata Tadla z ważną społeczną misją. Wyjaśniła fanom, jak powinni postępować w przypadku pewnej poważnej dolegliwości. O co chodzi