Jak podkreśla portal "Super Express", wszelkiego rodzaju przepowiednie kryją w sobie ogromną dawkę niedopowiedzeń. Ich niejednoznaczność sprawia, że można do nich przyporządkować wiele wydarzeń i miejsc - zwykle po tym, jak coś się wydarzy. Mimo to ludzie od wieków próbują dzięki przepowiedniom i wizją znanych proroków odkryć, co nas czeka w przyszłości. Niełatwe doświadczenia ostatnich miesięcy sprawiły, że wielu z nas jeszcze chętniej sięg po przepowiednie. Co kryją w sobie? Czy faktycznie zbliża się apokalipsa?

Przepowiednia świętego Malachiasza

Malachiasz z Armagh był irlandzkim duchownym, biskupem i jasnowidzem. Został również uznany świętym Kościoła katolickiego. Urodzony w 1094 roku Malachiasz miał rzekomo stworzyć listę papieży, w której mieli zostać ujęci najważniejsi wśród biskupów Rzymu. Jej powstanie datowane jest na 1139 rok. Znajduje się na niej 112 imion.

Zdaniem Malachiasza po tym, jak na papieskim tronie zasiądzie ostatni papież - Piotr Rzymianin, dojdzie do zapowiadanej przez Biblię apokalipsy. Jak każda przepowiednia, tak i lista Malachiasza doczekała się wielu interpretacji. Jedna z nich wskazuje, że owym ostatnim papieżem jest pełniący obecnie służbę papież Franciszek.

Skąd taka interpretacja? Papież Franciszek jest 112 papieżem, a drugim imieniem patrona jego pontyfikatu było właśnie imię Piotr. Według słów Malachiasza, za panowania ostatniego papieża Rzym ma zostać zniszczony, a ludzkość poddana zostanie sądowi ostatecznemu.

Papież Franciszek/YouTube @Aktualności 360
Papież Franciszek/YouTube @Aktualności 360
Papież Franciszek/YouTube @Aktualności 360

Kontrowersje wokół listy papieży

Część badaczy jest nie tylko sceptyczna, co do wskazanej interpretacji, ale także co do autentyczności samego spisu papieży. Wątpliwości i kontrowersje budzi lakoniczny opis każdego kolejnego biskupa Rzymu, pozwalający na bardzo swobodne przypisywanie słów do osób.

Poza tym, spis mógł wcale nie powstać w 1139 roku i nie być nawet dziełem Malachiasza. Pierwsza historyczna wzmianka o spisie pochodzi bowiem z 1590 roku. Pojawiają się nawet sugestie, że została stworzona tylko po to, aby na tronie papieskim zasiadł pożądany kandydat.

Święty Malachiasz/YouTube @Telewizja Miseracordia
Święty Malachiasz/YouTube @Telewizja Miseracordia
Święty Malachiasz/YouTube @Telewizja Miseracordia

Co sądzicie o tej przepowiedni?

To też może cię zainteresować: Mieszkańcy jednego z polskich miast mieli okazję podziwiać na niebie wyjątkowe zjawisko. Sieć obiegły zachwycające zdjęcia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dagmara Kaźmierska wyznała, że z jej zdrowiem nie jest dobrze. Z tym będzie zmagać się jeszcze długi czas. Co się stało popularnej „królowej życia”

O tym się mówi: Pasek w głównym wydaniu wiadomości wywołał spore zaskoczenie wśród widzów. Polska reprezentacja raczej nie ma powodu do zadowolenia. O co chodzi