Jak podaje portal "Radio Zet", kleszcze spotykane na terenie naszego kraju były głównie źródłem kleszczowego zapalenia opon mógowych oraz boleriozy. Na terenie Polski pojawiły się jednak afrykańskie kleszcze, które przenoszą także inne choroby. Czy stanowią one dla nas realne zagrożenie?

Kleszcze coraz bardziej aktywne

Do tej pory mówiono o tym, że największa aktywność kleszczy przypada na wiosnę i jesień. W ostatnim czasie specjaliści obserwują jednak, że kleszcze potrafią być aktywne również w pozostałych porach roku. Zwłaszcza jeśli zimą nie notujemy ujemnych temperatur. Jednocześnie naukowcy podkreślają, że mniejszą aktywność kleszczy notujemy w czasie suszy i wysokich temperatur.

Kleszcz/YouTube @Mądra Sowa
Kleszcz/YouTube @Mądra Sowa
Kleszcz/YouTube @Mądra Sowa

Zoolożka i leśniczka dr inż. Anna Wierzbicka z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w rozmowie z "Radiem Zet" przyznała, że obecnie na obszarze naszego kraju można zaobserwować kleszcze, które do tej pory występowały na przykład tylko na obszarze Afryki.

Trafiają one do naszego kraju głównie za sprawą ptaków wędrownych przenoszących je na własnych ciałach. Wcześniej nie miały one okazji przeżyć w naszym klimacie, teraz mają takie możliwości, choć nie ma jeszcze dowodów, że afrykańskim kleszczom udało się w naszym kraju przejść wszystkie stadia rozwoju. Eksperci nie ukrywają jednak, że wcześniej, czy później może do tego dojść.

Kleszcz/YouTube @Mądra Sowa
Kleszcz/YouTube @Mądra Sowa
Kleszcz/YouTube @Mądra Sowa

Afrykańskie kleszcze przenoszą inne choroby niż te, z jakimi mamy do czynienia do tej pory. Należy jednak pamiętać, że i rodzime gatunki kleszczy przenoszą nie tylko boleriozę i kleszczowe zapalenie mózgu, ale także: babeszjozę, tularemię, riketsjozę czy anaplazmozę.

Mieliście nieprzyjemność natknąć się na kleszcza w tym sezonie?

To też może cię zainteresować: Czy w Boże Ciało będą odbywały się tradycyjne procesje? Wydano oficjalny komunikat dla wszystkich wiernych

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie Beaty Szydło. Padły mocne słowa. Była premier z pewnością się ich nie spodziewała

O tym się mówi: Zespół Perfect wydał oficjalne oświadczenie. Fani muzyków nie kryją smutku