Jak podaje portal "Fakt", choć z grzybobraniem kojarzy nam się przede wszystkim jesień, to wiosna jest równie dobrym czasem na ich poszukiwanie. Niezależnie od pory roku, wybierając się na grzyby, powinniśmy wiedzieć, które grzeby można zbierać, a które nigdy nie powinny się znaleźć w naszym koszyku.
Wiosenne grzybobranie - tych grzybów należy unikać
Także wiosną wyprawa na grzyby może okazać się owocna, ale także niebezpieczna. Teraz w lasach możemy bowiem natknąć się na "babie ucho", jak potocznie nazywana jes piestrzenica kasztanowata. Grzyb ten przypomina smardza, jednk w przeciwieństwie do niego może prowadzić do poważnego zatrucia.
Zjedzenie piestrzenicy kasztanowatej może doprowadzić do zaburzeń jelitowych (w łagodnych przypadkach), a także do zaburzeń w pracy wątroby, śledziony, nerek, a także do zaburzeń wzroku. Dawniej uznawana była za grzyb jadalny, choć niezbędne było wcześniejsze poddanie go kilkukrotnej obróbce termicznej - jednak i to może okazać się niewystarczające.
W grzybie tym obecna jest gyromitryna, substancja o działaniu rakotwórczym. W naszym organizmie jest ona metabilizowana do monometylohydrazyny, którą znajdziemy między innymi w paliwie rakietowym (nie brzmi zbyt smacznie, prawda).
Grzyb ten ma kształ zbliżony do kuli, której szerokość może wynosić od 5 do nawet 15 cm szerokości. Ma brązowy kolor i niezwykle pomarszczoną strukturę. Problemem jest jej podobieństwo do smardza, który występuje w lasach wiosną. Amatorom wiosennego grzybobrania przypominamy, że smardze są w większości przypadków pod ochroną.
Zbieracie wiosną grzyby?
To też może cię zainteresować: 3 rośliny, które odstraszają kleszcze i pchły z Twojego podwórka. Warto wiedzieć, gdy sezon kleszczowy w pełni
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Sylwia Wysocka zdobyła się na szczere wyznanie. Zdradziła, co od lat działo się za zamkniętymi drzwiami jej domu
O tym się mówi: Syn Krzysztofa Krawczyka ujawnia nieznane fakty o spadku po ojcu. "Testamentów było więcej"