Jeśli wybierasz się na emeryturę lub rentę, a Twoje dokumenty potwierdzające zatrudnienie przed 1999 rokiem gdzieś zaginęły, warto wiedzieć, gdzie można ich szukać, aby potwierdzić staż pracy.

Gdzie znajdziemy dokumenty potwierdzające staż pracy sprzed 1999 roku

Często bywa tak, że osoba ubiegająca się o prawo do emerytury lub renty, ma wielki problem w chwili, gdy ich dawny pracodawca ogłosi upadłość, jednak nie zabezpieczy odpowiednio płacowych i osobowych akt, albo gdy dokumenty te ulegną całkowitemu zniszczeniu przez żywioły.

Regionalny rzecznik prasowy opolskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że każdy pracownik, który został przez przedsiębiorcę zgłoszony do ubezpieczenia, posiada w ZUS konto indywidualne, gdzie zapisane być powinny w formie elektronicznej wszelkie opłacone za niego składki na ubezpieczenie społeczne.

Gdy nie mamy dokumentów potwierdzających staż pracy przed 1999 rokiem, a po sprawdzeniu okaże się, że nas dawny zakład pracy już nie istnieje, a w raz z nim przepadły osobowe i płacowe akta, warto sięgnąć do jakichkolwiek wytwarzanych wówczas dokumentów, jak legitymacji ubezpieczeniowej, czy wpisy w książeczkowych dowodach osobistych, które wydawane były do końca 2000 roku.

Tam właśnie mamy sporą szansę odszukać adres dawnej siedziby, wszelkie wpisy dotyczące zatrudnienia. Warto zaznaczyć, że jak podaje "Onto.pl", przekształcane lub likwidowane zakłady pracy, miały swoich tak zwanych prawnych następców, których obowiązkiem było odpowiednio zabezpieczyć wszelkie akta płacowe i osobowe świadczące o angażu pracowników.

Zatem jeśli posiadasz jeszcze starą legitymację lub dowód osobisty w formie książeczki, na wszelki wypadek zachowaj te dokumenty, bo w przyszłości mogą Ci uratować budżet.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Mężczyzna postanowił odejść od żony, z którą spędził pół wieku. Kara przyszła niespodziewanie

Zerknij: Rafał Brzozowski szczerze o tym, jak się dostał na Eurowizję 2021. Nikt nie przypuszczał, że właśnie tak będzie wyglądać wybór