Lech Kaczyński to jedna z 96 osób, które równe jedenaście lat temu zginęły w katastrofie lotniczej pod rosyjskim Smoleńskiem. Przez lata wydarzenie to urosło do miana narodowej tragedii, którą władze starają się na różne sposoby upamiętniać.

Powstało już wiele ulic, placów, szpitali i innych placówek, którym nadano imię Lecha i Marii Kaczyńskich. Teraz upamiętnienie ofiar pójdzie o krok dalej - już niebawem możemy się spodziewać... banknotu z wizerunkiem byłego prezydenta. Jak do tego doszło?

Banknot z Kaczyńskim już niebawem trafi do obiegu

Narodowy Bank Polski, poza stałym poprawianiem i ulepszaniem "regularnych", obiegowych banknotów, zajmuje się również wypuszczaniem banknotów kolekcjonerskich, upamiętniających ważne dla Polaków postaci. Pojawiły się na nich już takie osobistości jak Juliusz Słowacki, Maria Skłodowska-Curie, Fryderyk Chopin, Józef Piłsudski czy Jan Paweł II. Teraz możemy się spodziewać, iż dołączy do nich również Lech Kaczyński, o czym świadczą słowa szefa NBP, Adama Glapińskiego.

"Jutro zamierzam zaakceptować i złożyć uroczysty podpis na wzorze 20-złotowego banknotu kolekcjonerskiego „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” […] Banknot zostanie wprowadzony do obiegu w nakładzie do ok. 80 tys. sztuk z okazji Święta Niepodległości w listopadzie. Jutro ten banknot podpiszę" - oświadczył szef banku.

Z pewnością będzie to wielkie wydarzenie dla wielu Polaków. Czy kolekcjonerskie banknoty z Kaczyńskim szybko znajdą swoich nowych właścicieli?

Zobacz także: Izabela Janachowska ostro o komentarzach internautów na swój temat. "Wiem, że nagonkę na drogie rzeczy generują portale"

Może cię zainteresować: Andrzej Duda pisze listy do Adama Małysza. Ostatnim pochwaliła się żona skoczka. Co takiego pojawiło się w liście głowy państwa

Pisaliśmy również o: To właśnie tam Krzysztof Krawczyk spędził swoje ostatnie dni. Dom uwielbianego piosenkarza naprawdę robi wrażenie