Czasami granica między życiem a śmiercią może wydawać się zatarta. W jednym z niedawnych przypadków kobieta została błędnie uznana za zmarłą po zawale serca i zamarzła w worku na zwłoki w kostnicy. Inna kobieta urodziła dziecko trzy miesiące po śmierci.

Jak to jest z tą śmiercią kliniczną

Potem był przypadek narciarza, który godzinami zanurzał się pod lodowatą wodą, ale został ożywiony i nie doznał uszkodzenia mózgu. Te i inne przypadki pokazują, jak trudno jest odróżnić żywych od umarłych. Wraz z pojawieniem się maszyn do przywracania oddechu, czyli respiratora jasna definicja śmierci ustąpiła miejsca innym, bardziej klinicznym definicjom. Jednak te terminy, takie jak „śmierć mózgu” i „śmierć krążeniowa”, mogą powodować niejednoznaczność co do tego, kto jest martwy, a kto nie, twierdzą eksperci.

Pomimo częstego używania, termin „śmierć kliniczna” nie ma w rzeczywistości spójnego znaczenia, powiedział dr James Bernat, neurolog z Geisel School of Medicine w Dartmouth College w New Hampshire.

W większości szpitali lekarz odpowiedzialny za opiekę nad pacjentem decyduje o śmierci i nie ma uniwersalnych wytycznych dotyczących tego, kiedy wykonać to wezwanie. To doprowadziło do powstania całej klasy ludzi o ciepłych ciałach i krążącej krwi - którzy mogliby nawet zwalczyć infekcje lub zapłodnić dziecko - ale którzy nie mieli absolutnie żadnej funkcji mózgu, powiedział Leslie Whetstine, filozof z Walsh University w Ohio, który bada definicje śmierć.

Aby osoba została uznana za zmarłą mózgu, musi nieodwracalnie utracić funkcje wszystkich części swojego mózgu. Lekarze dokonują tego, wykonując badania neurologiczne w celu wyszukania elektrycznej aktywności mózgu lub krążenia krwi w mózgu, a także testu, aby sprawdzić, czy pacjent próbuje oddychać, gdy respirator jest wyłączony.

Funkcje mózgowe 18-letniej Kassi Hohann ustały na siedem minut, co poskutkowało pogorszeniem się zdolności do koncentracji i zapamiętywania. Dziewczyna śmierć kliniczną wspomina, jako wylądowanie wśród gwiazd.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Czy Ryszard Rynkowski kiedykolwiek pracował na etacie? Świadczenie emerytalne wokalisty może zaskoczyć

Zerknij: Magda Welc w wieku 12 lat zdobyła I miejsce w trzeciej edycji "Mam talent". Co teraz robi i jak wygląda wokalistka