Zespoł anoftalmii SOX2 jest to niezwykle rzadko występujące zaburzenie. Na świecie możemy znaleźć jedynie trzy przypadki niemowląt urodzonych z takiego typu wrodzoną wadą genetyczną. Czym się ona charakteryzuje? Dzieci przychodzą na świat bez gałek ocznych.
Dokładnie taki los spotkał małego Alexandra. Biologiczna matka chłopca dowiedziała się o jego wadzie w 31 tygodniu ciąży. Po porodzie zdecydowała się na oddanie dziecka. Nie chciała zajmować się niepełnosprawnym maluchem.

matka, screen YT
matka, screen YT
matka, screen YT

Na szczęście pracownicy schroniska, w którym znalazł się mały Alexander, ogłosili w tym tygodniu, że znaleźli dla niego „ciepłą i kochającą” rodzinę. Svitlana Syrova, dziennikarka, która jako pierwsza opowiedziała historię Sashy, napisała:

Jeszcze raz dziękuję wszystkim tym, dla których los tego dziecka nie był obojętny, a zwłaszcza tym rodzinom, które starały się o adopcję Alexandra.

matka, screen YT
matka, screen YT
matka, screen YT

Podczas procesu adopcyjnego, chłopiec został poddany wielu testom zdrowotnym. Doktor Tetyana Rudnikovich stwierdziła, że ​​chłopiec przechodzi wszystkie zwykłe badania i testy, jak każde dziecko w tym wieku, więc niepełnosprawność nie wpływa aż nadto na jego stan zdrowia.

Rozwija się jak każde normalne niemowlę.

matka, screen YT
matka, screen YT
matka, screen YT

Lekarze planują przeprowadzić operację, która wpłynie na wygląd oczu dziecka. Chcą uformować jego gałki, by uchronić go przed wizualną deformacją twarzy. Niestety według ekspertów mimo zabiegu chłopczyk już zawsze będzie niewidomy.