Kawałek rzadkiego meteorytu, który rozświetlił nocne niebo nad Wielką Brytanią i północną Europą, został znaleziony na podjazdzie w Gloucestershire.

Niezwykłe znalezisko

Fragment o wadze prawie 300 gramów i inne kawałki skały kosmicznej zostały zlokalizowane po tym, jak naukowcy zrekonstruowali tor lotu kuli ognia, która wyzwoliła dźwiękowy huk, gdy przecięła niebo tuż przed 22:00 czasu brytyjskiego w niedzielę 28 lutego.

Czarny kawałek skały, węglowego chondrytu nigdy wcześniej nie widzianego w Wielkiej Brytanii, uderzył w podjazd w mieście Winchcombe w Cotswolds, powiedzieli naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, dodając, że kolejne fragmenty zostały odzyskane w pobliżu.

Ashley Green, naukowiec z muzeum, powiedział, że to „spełnienie marzeń” być jedną z pierwszych osób, które zobaczyły i zbadały meteoryt, który został odnaleziony niemal natychmiast po upadku.

YT

Chondryty węglowe stanowią podkategorię chondrytów - które z kolei są kamiennymi meteorytami . Chondryty węglowe są najbardziej prymitywnymi meteorytami, jakie kiedykolwiek znaleziono i są najczęściej uważane za pozostałości po pierwszych ciałach stałych, które akretują się w mgławicy słonecznej.

Głównymi składnikami chondrytów węglowych są chondry i CAI (wtrącenia bogate w Ca – Al), które są osadzone w matrycy mikrometrycznych cząstek pyłu.

Ponieważ chondryty węglowe zawierają najwyższe stężenie lotnych pierwiastków chondrytów, można wywnioskować, że utworzyły się w najniższych temperaturach. Ich skład chemiczny jest bardzo podobny do składu chemicznego Słońca (aczkolwiek zubożony w wodór i hel), dzięki czemu można je uznać (poza kometami ) za najbardziej prymitywne materiały Układu Słonecznego.

Co o tym sądzicie? Czy to faktycznie najstarsze ciało stałe przybyło prosto z kosmosu?

O tym się mówi: Inne Oto prosty sposób na wyczyszczenie pralki przy użyciu zaledwie 4 nieoczekiwanych składników

Zerknij też tutaj: Księżycowy kalendarz ogrodnika. Kiedy i co robić w marcu