Kupiona za półdarmo miska okazała się dla mieszkańca Ameryki czymś cenniejszym, niż kiedykolwiek przypuszczał...

Tani zakup - wielki skarb

YT

Porcelanowa miska okazała się wartym ponad pół miliona dolarów zabytkowym naczyniem pochodzącym z XV wieku. To chiński artefakt, którego wartość może sięgnąć nawet pięćset tysięcy dolarów!

Kupujący, którego nie wymieniono, zapłacił cenę wywoławczą w wysokości 35 dolarów, a następnie wysłał e-mailem informacje i zdjęcia do Sotheby's z prośbą o wycenę. Eksperci domu aukcyjnego od chińskiej ceramiki i sztuki, Angela McAteer i Hang Yin, otrzymują co tydzień wiele takich e-maili, ale to jedyny z tych, o których marzą.

„Od razu stało się dla nas obojga oczywiste, że patrzymy na coś naprawdę bardzo, bardzo wyjątkowego” - powiedziała McAteer, wiceprezes Sotheby's i kierownik Działu Chińskich Dzieł Sztuki.

„Styl malowania, kształt misy, nawet sam kolor błękitu jest dość charakterystyczny dla tego wczesnego okresu porcelany z początku XV wieku”. Potwierdzili, że pochodzi z XV wieku, kiedy mogli na to spojrzeć osobiście.

Nie ma badań naukowych, tylko wyszkolone oczy i ręce specjalistów. Miska była bardzo gładka w dotyku, jej szkliwo było jedwabiste, a kolor i wzory są charakterystyczne dla tego okresu. „Wszystkie cechy charakterystyczne wskazują, że jest to produkt z wczesnego okresu Ming” - powiedziała McAteer.

Miseczka została wykonana w kształcie pąka lotosu lub serca kurczaka. Wewnątrz ozdobiony medalionem u dołu i motywem czterolistnym otoczonym kwiatami. Na zewnątrz znajdują się cztery kwiaty lotosu, piwonii, chryzantemy i kwiatu granatu. Na górze i na zewnątrz znajdują się również skomplikowane wzory.

YT

Jeśli udało się Wam nabyć coś podobnego, trzeba Wam pogratulować! Warto też poszperać w starociach na własnym strychu w poszukiwaniu cennych zabytków z czasów PRL i wcześniejszych.

O tym się mówi: Szczere wyznanie księcia Harrego o księciu Williamie. Wielki konflikt w rodzinie królewskiej. Co się stało

Zerknij tutaj: Nikt nie pojawił się na urodzinach 6-letniego chłopca. Potem stało się coś niezwykłego. Poruszająca historia