Moja siostra i ja byłyśmy kiedyś bardzo blisko. Uczyłyśmy się w tej samej klasie i spędzałyśmy razem dużo czasu.

Ona nie jest moją siostrą — jest moją kuzynką. Zawsze dobrze się uczyłam, bo lubiłam ten proces. Ale moja siostra miała problemy z ocenami.

Moja siostra uważała, że kobieta nie powinna martwić się o studia i karierę. Najważniejsze było wyjść dobrze za mąż. Szukała tylko bogatego tatusia. To był jej plan na przyszłość.

Próbowałam przemówić jej do rozsądku, ale wychowano mnie inaczej. Moja mama nauczyła mnie, że kobieta powinna być niezależna i samowystarczalna, bez względu na to, z jakim mężczyzną jest. Co więcej, małżeństwo nie jest na całe życie. Ludzie często się rozwodzą lub pozostają singlami z innych powodów.

Po ukończeniu szkoły średniej poszłam na studia. Znalazłam pracę na pół etatu. Jak tylko otrzymałam dyplom, zaproponowano mi bardzo obiecującą pracę.

Z drugiej strony, moja siostra przez cały ten czas szukała narzeczonego. Była pewna, że obrała właściwą taktykę, a ja robię coś bez sensu.

Moja siostra żyła na utrzymaniu rodziców, bo nigdzie nie pracowała. Po prostu nie mogła znaleźć "przyzwoitego" miejsca. Pensja była niska, dyrektor wredny.

I nikt nie zaproponował jej dobrej pracy, bo nie miała wyższego wykształcenia. Oczywiście nie chciała pracować jako sprzedawca czy sprzątaczka.

Tak się złożyło, że Kasia wyszła za mąż za zwykłego ładowacza, ponieważ zaszła w ciążę.

Teraz siostrzeniec ma 7 lat. Siostra nadal nie pracuje — żyje na utrzymaniu męża, który otrzymuje groszową pensję.

Nie jest on w stanie pokryć wszystkich "zachcianek" swojej żony. Żyją z czynszu, więc naprawdę ledwo wiążą koniec z końcem.

Mój mąż i ja poznaliśmy się w pracy. Oboje osiągnęliśmy pewne sukcesy zawodowe, więc zaraz po ślubie wzięliśmy kredyt hipoteczny. Nasz syn ma 6 lat. Wszystko układa się pięknie.

Poszłam do pracy bardzo wcześnie, jak tylko udało mi się zapisać syna do przedszkola. Zdałam sobie sprawę, że pozostanie w domu, nie wchodzi w grę.

Musiałam spłacić kredyt hipoteczny i osiągnąć coś w życiu. Moja siostra i jej mąż odwiedzają nas zbyt często. Zawsze jedzą z nami posiłki w weekendy. Ostatnio te wspólne posiłki mnie stresują.

Na początku było w porządku. Zjedli obiad, wypili herbatę i poszli do domu, ale potem zaczęli się wygłupiać. Stało się to dla nich tradycją, a dla mnie obowiązkiem.

Przychodzili przed obiadem i zamawiali menu. Moja cierpliwość trwała około miesiąca. Mój mąż też zaczął się stresować. Postanowiliśmy dać im nauczkę — zjedliśmy wczesny obiad.

I dokładnie o 14:00 przyjechali krewni. Gdy tylko przekroczyli próg, syn mojej siostry natychmiast zapytał:

- Kiedy zjemy obiad?

- Zapytaj mamę, my już jedliśmy.

Moja siostra była na mnie zła, ponieważ nie zaczekaliśmy na nich. Byłam zszokowana. Dlaczego mielibyśmy na nich czekać?

Czy muszę cały czas gotować, żeby nakarmić rodzinę mojej siostry? Oni nie tylko jedzą u nas, ale też zabierają wszystko do domu.

Moja siostra zaczęła płakać, że mają problemy finansowe.

- Problemy z pieniędzmi? To dlaczego nie szukasz pracy? - Nie mogłam tego znieść.

- Tak, dobrze, że mówisz z wyższym wykształceniem. Ale nie chcę szorować podłóg za trzy grosze.

- Szorowanie podłóg jest upokarzające? Bardziej upokarzające jest zachowywanie się jak ty.

Moja krewna jest urażona. Nie miałam z nią kontaktu od dwóch tygodni. Nie sądzę, że to moja wina.

Trzeba wspierać swoich bliskich, ale kiedy stają się zarozumiali, czas zamknąć sklep. Nie chcę jej karmić do końca życia za własne pieniądze. Jest dorosła. Czas znaleźć pracę i wstać z kanapy, a nie polegać na pomocy innych.