To bardzo alarmująca kwestia, o której pisze Radio Zet. Okazuje się bowiem, że sporym zagrożeniem mogą być nauczyciele, którzy pracują w kilku placówkach oświatowych jednocześnie i są zatrudniani w różnych miejscach.

Mając kontakt z różnymi grupami uczniów mogą stać się transmiterami koronawirusa – wyjaśniają dziennikarze w środowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

1 września wraca stacjonarna nauka w szkołach. Co z nauczycielami, którzy pracują w kilku jednostkach?

Choć zdaniem MEN podstawowym i powszechnym będzie model stacjonarnej nauki w szkołach to przyjmuje się, że w razie potrzeby zostanie wdrożony model hybrydowy – część klas będzie uczyć się w szkole, a część zdalnie, jednak dyrektor szkoły musi uzyskać zgodę organu prowadzącego (czyli samorządu), a także lokalnego sanepidu.

Jak spory problem to wcale nie uczniowie, a nauczyciele, a konkretniej duża grupa pedagogów, którzy pracują w kilku szkołach naraz.

Są oni – z racji większej ekspozycji na wirusa przez większy kontakt z różnymi grupami uczniów – potencjalnymi nosicielami wirusa między placówkami.

Przed takim rozwiązaniem przestrzega profesor Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk oraz kierownik zespołu doradczego PAN do spraw Covid-19.

– Powinno się tego zakazać, bo mogą przenosić wirusa – mówi prof. Jerzy Duszyński w rozmowie z „Rz”, cytowany przez Radio Zet.

Związek Nauczycielstwa Polskiego informuje, że takich nauczycieli może być około 100 tysięcy.
Sławomir Broniarz, szef ZNP wyjaśnia, ze trzeba ujednolicić zasady bezpieczeństwa, gdyż obecnie w każdej szkole są one inne i nauczyciele pracujący w ten sposób mogą się gubić.

– Obecne mogą być różnie interpretowane i w rezultacie w każdej z 26 tys. szkół mogą obowiązywać inne szczegółowe zasady dotyczące bezpieczeństwa w czasie pandemii – wyjaśnia.

Jak informował portal "Wiesz": KIEPSKA INFORMACJA DLA RODZICÓW OBAWIAJĄCYCH SIĘ POSŁANIA DZIECI DO SZKOŁY OD 1 WRZEŚNIA! MOŻNA DOSTAĆ GRZYWNĘ, A UCZEŃ I TAK TRAFI DO ŁAWKI

Przypomnij sobie: JAK PRAWIDŁOWO I BEZ USZKODZEŃ WYCZYŚCIĆ FUGI? NACZELNY PROBLEM W ŁAZIENCE I KUCHNI JUŻ NIE BĘDZIE SPĘDZAŁ SNU Z POWIEK

Portal "Wiesz" pisał również: POLSKIE WŁADZE ZAPOWIADAJĄ ZMIANY W PROGRAMIE MIESZKANIE PLUS. MAJĄ ONE UŁATWIĆ ŻYCIE MŁODYM „KTÓRZY NIE CHCĄ BYĆ ZNIEWOLENI PRZEZ KREDYT”