Już od 1 lipca posiadacze domów i zarządzający blokami mieszkalnymi, lokalami usługowymi oraz innymi budynkami, zobligowani będą do wypełnienia deklaracji dotyczącej rodzaju ogrzewania.

Deklaracje należy przedstawić jak najszybciej

Poza samą deklaracją, właściciele będą mieli możliwość złożyć także prośbę o przeprowadzenie audytu energetycznego. Termomodernizacyjna ustawa ulega sporej zmianie, a co za tym idzie, na właścicieli nieruchomości lub zarządców budynków zostaje nałożony obowiązek złożenia deklaracji dotyczącej sposobu ogrzewania budynku - 1 lipca wchodzi w życie obowiązek złożenia deklaracji przez właścicieli i zarządców budynków do CEEB, mówiącą o tym czym ogrzewane są ich budynki. Obowiązek dotyczy źródeł ciepła nie przekraczających 1 megawata - informuje Dorota Cabańska, przedstawicielka Nadzoru Budowlanego.

Deklaracje obowiązują każdego, kto ogrzewa domy lub budynki opalając je w kotłowni, ogrzewając je piecami gazowymi lub pompami cieplnymi, oraz w przypadku doprowadzania do budynku sieci ciepłowniczej.

Obowiązywać będą do wyboru dwie formy składania deklaracji, czyli w formie elektronicznej za pośrednictwem strony zone.gunb.gov.pl lub w formie tradycyjnej, papierowej, bezpośrednio w urzędzie miasta lub gminy.

Wyjątek stanowią właściciele mieszkań w przypadku, gdy budynek ma formę wielolokalową i zarządzany jest przez spółdzielnię lub zarząd. Warto jednocześnie pamiętać o chwili zamontowania danego ogrzewania. Jeśli miało to miejsce przed 1 lipca 2021 roku, wówczas zobowiązani do złożenia deklaracji mają na to cały rok. W przypadku montażu po 1 lipca, na napianie i złożenie wniosku zobowiązani mają tylko 14 dni.

W której grupie się znajdujesz? Jesteś zarządcą, czy właścicielem budynku?

O tym się mówi: Jill Biden zaskoczyła wszystkich. Pierwsza dama dopiekła Melanii Trump. Ostre słowa

Zerknij też tutaj: Zdewastowano pomnik Jana Pawła II i zniszczono kościoły. W tle niezwykle przejmując i poruszająca historia krzywdy wielu dzieci