Jak podaje portal "Fakt", ekstremalne zjawiska pogodowe znów dadzą o sobie znać. Intytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla kilku województw alerty pierwszego i drugiego stopnia w związku z wysokimi temperaturami oraz możliwymi burzami. Gdzie będzie najgorzej?

IMGW wydaje alerty pogodowe

IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami, które objęły część województwa warmińsko-mazurskiego oraz w całości województw mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. W tych województwach obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia również w związku z możliwością wystąpienia burz z gradem.

Alert pierwszego stopnia w związku z możliwością wystąpienia burz z gradem wydano dla województw: łódzkiego, opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Burze będą dominowały we wschodniej części kraju. Miejscami może spaść nawet do 40 mm deszczu, a punktowo nawet do 60 mm. W trakcie burz silny wiatr sięgający w porywach do 90 km/h. Możliwy opad dużych gradzin.

W godzinach nocnych burze mogą występować głównie w centalnej i wschodniej części kraju. Warunki sprzyjające formowaniu się komórek burzowych będą utrzymywały się we wschodniej części kraju przez całą noc. Opady deszczu sięgać będą 20-30 mm, a punktowo nawet 40 mm. Wiatr w porywach do 70 mm.

Obecnie (stan na godz. 14) burze występują w wjewództwie podkarpackim (w Bieszczadach) oraz na lubelszczyźnie. Burzą towarzyszą nawalne opady, które mogą nieść realne ryzyko podtopień i zalań.

Jak sytuacja pogodowa wygląda u was teraz?

To też może cię zainteresować: Minister zdrowia zapowiedział dużą zmianę dla Polaków! Czy potężną liczbę przychodni lekarskich czeka utrata kontraktu z NFZ? Co dalej z pacjentami

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Meghan i Harry przestali się ze sobą dogadywać? Czarne chmury nad byłą parą książęcą? Ochroniarz Sussexów zdradził ich wielką tajemnicę. Co ich dzieli

O tym się mówi: Minister Zdrowia przekazał niepokojące wiadomości. Czy czeka nas powrót do obostrzeń