Jak podaje portal "Goniec", Polscy Łowcy Burz na swoich stronach zamieścili prognozę konwekcyjną na nadchodzące godziny. Nie wykluczają oni pojawienia się na obszarze naszego kraju trąb powietrznych.

Pogoda we wtorek

Od kilku dni mamy do czynienia z wysokimi temperaturami, które sprzyjają wystąpieniu ekstremalnych zjawisk pogodowych. W poniedziałek część kraju miała już do czynienia z silnymi burzami, które przyczyniły się do powstania licznych strat.

Piorun/YouTube @Podkarpacie Meteo
Piorun/YouTube @Podkarpacie Meteo
Piorun/YouTube @Podkarpacie Meteo

Zgodnie z prognozą przygotowaną przez Polskich Łowców Burz, we wtorek 22 czerwca na pogodę w naszym kraju wpływa niż znad południowej Szwecji. W związku z nim z zachodu na wschód przemieszczał będzie się chłodny front. W godzinach wieczornych i nocnych ma dojść do zafalowań na froncie w konsekwencji czego napływać będzie wilgotna i niestabilna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz prognozowane jest w pasie od Ziemi Opolskiej i Podkarpacia aż do linii Pomorze - Podlasie. Należy się tu spodziewać ulewnych opadów deszczu (od 30 do 40 mm deszczu). Mogą wystąpić nagle i punktowo.

Lokalnie mogą pojawić się opady gradu o średnicy od 2 do nawet 4 cm, choć niewykluczone, że może być większy. Wiatr w czasie burz może dochodzić nawet do 100 km/h. Prognozowane warunki sprzyjają wystąpieniu superkomórek burzowych, w których opisane zjawiska mogą przybrać wprost ekstremalne rozmiary. Może dojść w ich obrębie do powstania trąb powietrznych.

Polscy Łowcy burz nie wykluczają podniesienia poziomu zagrożenia z 1 na 2 stopień. Warto śledzić ostrzeżenia na bieżąco, aby uniknąć nieprzyjemnych pogodowych niespodzianek.

Śledzicie ostrzeżenia dotyczące burz?

To też może cię zainteresować: W drzewo uderzył piorun odsłaniając niewiarygodny widok. Internauci nie kryją zachwytu oglądając zdjęcia rośliny

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ewa Orłoś przerwała milczenie na temat wydarzeń, które rozdarły jej małżeństwo ze znanym dziennikarzem. Co się wydarzyło w rodzinie Macieja Orłosia

O tym się mówi: Łódzka kuria kontynuuje działania mimo ogromnych protestów mieszkańców. Biznes okazał się być ważniejszy niż przyroda. Jak wygląda sytuacja