Stało się wiadomo, że bez względu na COVID-19 seniorzy w Polsce są zabezpieczone. Przyszli emeryci, pomimo tego że na ich konta w 2020 roku trafiło mniejsze kwoty do ZUS, nie muszą się martwić o emerytury. Do ich składek ZUS wypłaci rząd. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udostępniło informacje o terminie wypłacenia świadczeń na konta emerytów.

pixabay.com


Zasadą świadczeń są składki ZUS, które wszyscy płacą każdego miesiąca. Z powodu pandemii COVID-19 w naszym kraju większość firm postanowiło wystosować tarcze antykryzysową, wynikiem czego stało się że obniżenie wymiaru godzin pracy, jednocześnie i kwot wypłacanych na konta emeryckie osób pracujących. W dodatku specustawa o dokładnych mechanizmach pomocy z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa umożliwia na niemal pełne zwolnienie ze składek ZUS. Według jej na pełne zwolnienie opłat za pracownika na np. emeryturę przysługiwało dla płatników zatrudniających mniej 10 osób lub zwolnienie z 50 proc. składek dla płatników zatrudniających do 49 osób.

Zgodnie z tym jednak na emeryckich kontach Polaków okazała się mniejsza kasa. Mogłoby to spowodować mniejszymi świadczeniami, dlatego że jedną z zasad świadczenia emerytalnego w Polsce jest właśnie składa ZUS. Zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, które zapisały się na koncie w ZUS, są jednocześnie jednym z wyznaczników danego świadczenia emerytalnego. Czyżby to stanowiło, że przyszli emeryci otrzymają zmniejszoną kwotę z przyczyny trwania pandemii koronawirusu?

pixabay.com

Finansowanie składek za ww. osoby zostało przejęte przez budżet państwa i składki te zostaną zewidencjonowane na indywidualnych kontach ubezpieczonych do 31 grudnia bieżącego roku - tłumaczy w rozmowie z "Super Expressem" Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przypomnij sobie: Mężczyzna nie miał maseczki w autobusie. Pasażery są zaskoczeni

Jak informował portal "Życie PL": Dramat po rezygnacji z prowadzącej z TVP. Czym zajmuję się teraz była prowadząca popularnego show