Jak podaje portal "Onet", Olga Tokarczuk cudem uniknęła sytuacji, w której zostałaby ograbiona z literackiej nagrody pieniężnej. O incydencie za pośrednictwem Twittera poinformowała tłumaczka nagrodzonych międzynarodowym Bookerem "Biegunów" pisarki - Jennifer Croft.

Wysyłali maile do Olgi Tokarczuk, podając się za mnie, do mnie jako agent Olgi i do agenta jako wszyscy. Croft

Jak działają internetowi oszuści? Zazwyczaj korespondują z instytucją przyznającą nagrodę, podając się za laureata. W ten sposób wyłudzają pieniądze za pomocą przelewu przez platformę PayPal. Na szczęście współpracownicy Olgi Tokarczuk nie dali się nabrać na tę metodę.

Olga Tokarczuk screen YouTube
Olga Tokarczuk screen YouTube

Mniej szczęścia miała jednak meksykańska pisarka Valeria Luiselli, która zdobyła nagrodę Rathbones Folio za książkę "Lost Children Archive". Miała więc otrzymać trzydzieści tysięcy funtów, które... ostatecznie przejęli oszuści. Cyberprzestępcy podali się za nią, piszą mailowo z organizatorami konkursu i wyłudzili pieniądze.

Sprawę zgłoszono na policję, jednak przestępców jeszcze nie udało się schwytać. Pisarka mimo wszystko otrzymała należne jej pieniądze, ponieważ organizator konkursu znalazł fundusze na pokrycie skutków kradzieży.

Banknoty/ YouTube @Słodka Ada
Banknoty/ YouTube @Słodka Ada

To również może Cię zainteresować: Czy Książę Filip Był Dumny Ze Swoich Synów? Temat Podzielił Internautów

Zobacz także: Marta Żmuda Trzebiatowska Pokazała Wnętrza Swojej Łazienki. Wzór Na Podłodze Jest Przepiękny