Już wiadomo, że będzie i pojawi się w listopadzie 2021 roku. Czternasta emerytura - nowe świadczenie okolicznościowe, na które czekają miliony najstarszych Polaków. Okazuje się, że ogromna większość osób uprawnionych do otrzymania świadczenia będzie mogła liczyć na jego wypłatę w pełnej kwocie!

Co trzeba zrobić, aby otrzymać czternastą emeryturę i w jakim trybie pieniądze będą wypłacane emerytom?

Jak przypomina serwis Biznes Info, tzw. czternastka została zaplanowana w kwestii wypłat na listopad 2021 roku. Dlaczego na jesień? Ponieważ w marcu emeryci i renciści otrzymają trzynastkę, która została wdrożona już w zeszłym roku.

Nowe świadczenie będzie również wypłacane corocznie i to na podobnych zasadach, jednak nie do końca – jest jeden zasadniczy haczyk. Trzynasta emerytura nie zależy bowiem od wysokości własnej emerytury lub renty, a jej wysokości jest stała – to równowartość minimalnego świadczenia.

Jednak w przypadku czternastki obowiązuje określone ograniczenie – pełne świadczenie uzyskają osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2 900 złotych brutto. Ci, którzy otrzymają wyższe świadczenie mogą liczyć na czternastkę według zasady „złotówka za złotówkę”, czyli o kwotę przekroczenia 2 900 złotych brutto.

W przypadku zbiegania praw do więcej niż jednego świadczenia to wówczas uprawnieni otrzymają jedno dodatkowe świadczenie. Czternastka zostanie też dodana do renty rodzinnej dla więcej niż jednej osoby.

Warto pamiętać, że nie trzeba wykonywać żadnych ruchów, ani składać wniosków o czternastkę, bowiem będzie ona wypłacana z urzędu. Jej wypłata zbiegnie się z wypłatą emerytur i rent w listopadzie 2021 roku (z wyjątkiem świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – wtedy w grudniu i w styczniu 2022 roku dla rolników z ubezpieczenia społecznego wypłacanego co kwartał.

Okazuje się, że 7,9 mln osób zyska prawo do wypłaty czternastki w pełnej wysokości – na 9,1 mln uprawnionych do uzyskania świadczeniobiorców.

Twitter @WiadomosciTVP
Twitter @WiadomosciTVP
Twitter @WiadomosciTVP

Jak informował portal "Życie PL": KRÓLOWA ŻYCIA MAJSTROWAŁA ZNOWU PRZY TWARZY? DAGMARA KAŹMIERSKA POCHWALIŁA SIĘ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH NOWYM WYGLĄDEM. ZASKOCZENI FANI REAGUJĄ

Przypomnij sobie: NIESAMOWITA SYTUACJA MIAŁA MIEJSCE W JEDNYM Z REGIONÓW POLSKI. ROLNIK ZROBIŁ CO TYLKO MÓGŁ, ABY POMÓC RATOWNIKOM MEDYCZNYM DOTRZEĆ DO PACJENTA

Portal "Życie PL" pisał również: FILIP CHAJZER Z BARDZO INTRATNYM KONTRAKTEM. PREZENTER REKLAMUJE MARKĘ SAMOCHODÓW I CHWALI SIĘ WYPOŻYCZONYM SUV-EM NA ZIMOWY CZAS

Pisaliśmy również o: WIESŁAWA KWIATEK NIE BYŁA ŚWIADOMA, ŻE BĘDZIE MIAŁA POWAŻNE KŁOPOTY? UCZESTNICZKA „SANATORIUM MIŁOŚCI” NIE KRYJE ROZCZAROWANIA