Okazuje się, że grzybobranie, które jest jednym z narodowych sportów Polaków i uważa się je za odpoczynek może się dla wielu osób skończyć niemiłą niespodzianką w postaci mandatu karnego nawet w wysokości 500 złotych.

To sytuacja bez precedensu, a osoby, które podczas grzybobrania łamią prawo musza się liczyć z karzącą ręką sprawiedliwości straży leśnej. Jak się zachowywać podczas grzybobrania i czego nie robić, aby uniknąć mandatu karnego?

Nie da się ukryć, że grzybobranie to jedna z ulubionych rozrywek Polaków trakcie jesieni. W Polsce – w odróżnieniu od wielu krajów Europy, gdzie zbiór grzybów jest albo nielegalny, albo trzeba mieć do tego specjalnego pozwolenia – grzybobranie jest całkowicie legalne i darmowe.

Polskie regulacje są łaskawe dla grzybiarzy, ale i tak trzeba mieć wiele przepisów na uwadze. Jak informuje serwis Biznes Info, brak przestrzegania prawa może zaowocować mandatem karnym obok koszy dorodnych borowików czy prawdziwków!

Wyprawa na grzyby może nas słono kosztować. Sypią się mandaty, grzybiarze muszą uważać, jest wiele powodów do zapłacenia nawet 500 złotych

Czego zatem nie wolno robić podczas grzybobrania? Polacy często mają problem z nieuprawnionym wjazdem do lasu samochodem lub parkowaniem w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Grzybiarz, który zbiera grzyby w niewłaściwych miejscach również naraża się na karę! O jakich miejscach mowa? Są to rezerwaty przyrody, parki narodowe, lasy prywatne (chyba, że właściciel na to pozwala).

Nie wolno również zbierać grzybów na uprawach leśnych, obszarach zagrożonych erozją, przy rzekach i w pobliżu ostoi zwierząt. Nie wolno również zbierać darów runa leśnego tam, gdzie istnieje zagrożenie pożarowe.

Jeśli niszczymy runo leśne, wyrywając grzyba to czeka nas kara. Nie wolno również niszczyć drzew, traw, krzaków i innej roślinności lub płoszenie zwierząt. Grzywna wynosi od 20 do 500 złotych.

fot. Youtube @Bies Wędrownik

Jak informował portal "Życie": TO JUŻ OFICJALNE. PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI POTWIERDZIŁ INFORMACJĘ, KTÓRA BYŁA NIEPEWNA. CHODZI O POMOC FINANSOWĄ W ZWIĄZKU Z TARCZĄ ANTYKRYZYSOWĄ

Przypomnij sobie: NIEZWYKLE ISTOTNA WIADOMOŚĆ DLA WSZYSTKICH POLAKÓW. GŁÓWNY INSPEKTORAT SANITARNY PRZEKAZAŁ WAŻNĄ INFORMACJĘ. KONIECZNIE NALEŻY SIĘ Z NIĄ ZAPOZNAĆ

Portal "Życie" pisał również: PREZYDENT JEDNEGO Z MIAST SPRZECIWIŁ SIĘ RZĄDZĄCYM. POZWOLIŁ MIESZKAŃCOM WEJŚĆ NA TEREN MIEJSCA SPOCZYNKU PODCZAS DNIA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH