Jak podaje portal "Pikio", Sławomir Świerzyński jest legendą muzyki disco polo, podobnie jak zespół Bayer Full, którego jest liderem. Wiele wskazuje na to, że nad muzykiem zbierają się czarne chmury. Sinolog Krzysztof Darewicz pozwał Świerzyńskiego zarzucając mu kradzież praw autorskich, a także o sfingowanie kariery zespołu Bayer Full w Chińskiej Republice Ludowej.

Chiny pokochały Bayer Full?

Z relacji Sławomira Świerzyńskiego wynikało, że w trakcie trasy koncertowej odbywającej się po Chińskiej Republice Ludowej, miał być on traktowany niczym cesarz. Muzyka zespołu Bayer Full z tekstami przetłumaczonymi na język chiński, miała podbić serca słuchaczy w Chinach. Tak relacjonował swój podbój Chin Świerzyński.

Jak się okazuje, prawda może być zupełnie inna i cała chińska kariera Bayer Full była zwyczajnym kłamstwem. Nie było żadnych koncertów, tłumów śpiewających pod sceną i milionów sprzedanych w Chinach płyt. Okazuje się, że muzycy faktycznie byli w Chinach, ale była to wizyta turystyczna.

Sławomir Świerzyński/ YouTube @Plotki rozrywka
Sławomir Świerzyński/ YouTube @Plotki rozrywka
Sławomir Świerzyński/ YouTube @Plotki Rozrywka

W 2010 roku lider zespołu Bayer Full chwalił się milionami sprzedanych w Chinach płyt. Mówiąc o tym Świerzyński wprost pękał z dumy i sam siebie nazwał cesarzem disco polo. Kiedy na jaw wyszło, że chińska kariera muzyka była ściemą, muzyk stał się obiektem kpin. Poza śmiesznością muzyk może narazić się na odpowiedzialność karną.

Sławomira Świerzyńskiego zdecydował się podać do sądu sinolog Krzysztof Darewicz, oskarżając lidera Bayer Full o kradzież praw autorskich. To właśnie on przygotował piosenki dla Świerzyńskiego. Muzyk zarabiał na chińskich coverach swoich piosenek śpiewanych w czasie festynów. Darewicz utrzymuje, że nie otrzymał za wykorzystanie tłumaczeń, wynagrodzenia.

Sławomir Świerzyński/ YouTube @Rmf fm
Sławomir Świerzyński/ YouTube @Rmf fm
Sławomir Świerzyński/ YouTube @RMF FM

"Chciałbym tym procesem położyć wreszcie kres nie tylko tej jawnej kradzieży praw autorskich, ale też kreowanej przez Świerzyńskiego od lat mistyfikacji o jego rzekomo zawrotnej karierze w Chinach i milionach sprzedanych płyt" - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Darewicz.

Jak oceniacie całą sprawę?

To też może cię zainteresować: Przyjaciółka Pawła Królikowskiego wzruszyła do łez słowami na temat uwielbianego aktora. Minął rok, a wszyscy wspominają bo bardzo ciepło

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Prace porządkowe w ogrodzie warto rozpocząć wczesną wiosną. Od czego możemy zacząć w marcu

O tym się mówi: Podwyżka emerytur i rent weszła w życie. Kto i na jaką skalę waloryzacji może liczyć? Podwyżki dotknęły milionów seniorów w Polsce