Mrówki często goszczą w sadach, budząc mieszane uczucia u ogrodników. Z jednej strony kojarzą się z pracowitością i porządkiem, z drugiej zaś - mogą zwiastować poważniejsze problemy. Ich obecność na drzewach owocowych często idzie w parze z pojawieniem się mszyc, mikroskopijnych szkodników żerujących na sokach roślinnych.


Chociaż mrówki zwalczają mszyce, pożywiając się wydzielanym przez nie nektarem, ich działalność nie jest wystarczająca. Mszyce rozmnażają się błyskawicznie, osłabiając drzewa i prowadząc do obumierania pędów i owoców. Dlatego pozbycie się samych mrówek nie rozwiązuje problemu.


Jak rozpoznać mszyce?


Mszyce to maleńkie, zielone lub brunatne owady, które żerują gromadnie na liściach i pędach roślin. Ich obecność objawia się charakterystycznymi zniekształceniami liści, lepkim osadem (rosą miodową) oraz spadzią, na której rozwijają się grzyby.


Skuteczny sposób na mszyce i mrówki


Aby pozbyć się obu szkodników, wystarczy domowy specyfik z łatwo dostępnych składników:

  • 1 litr wody

  • 5 g sody oczyszczonej

  • 30 ml oleju lnianegoSkładniki należy wymieszać i obficie posmarować nim pień i gałęzie drzewa. Mieszanka ta działa odstraszająco zarówno na mszyce, jak i mrówki.


Dodatkowe wskazówki:


  • Zabieg można powtórzyć po kilku dniach w celu wzmocnienia efektu.

  • W przypadku silnego porażenia mszycami, można zastosować naturalne preparaty biobójcze dostępne w sklepach ogrodniczych.

  • Ważne jest, aby regularnie obserwować drzewa owocowe i wcześnie reagować na pierwsze objawy szkodników.Pamiętajmy, że mrówki nie zawsze są wrogiem ogrodnika. Ich obecność może sygnalizować problemy z mszycami, z którymi należy walczyć, aby uratować drzewa owocowe. Stosując proste i naturalne metody, możemy pozbyć się obu szkodników i cieszyć się zdrowym i obfitym plonem.