Pomidory to warzywa, bez których trudno wyobrazić sobie letnią kuchnię. Ich soczysty smak i aromat zachwycają zarówno na surowo, jak i w przetworach. A co najlepsze, można je wyhodować we własnym ogrodzie!

Choć uprawa pomidorów nie jest skomplikowana, wymaga ona pewnej wiedzy i pielęgnacji. Aby cieszyć się obfitymi zbiorami, warto poznać kilka kluczowych zasad.

1. Sadzenie w odpowiednim terminie

Pomidory to rośliny ciepłolubne, dlatego nie należy sadzić ich zbyt wcześnie. Idealny termin to okres po 15 maja, kiedy minie ryzyko przymrozków. Sadzonki najlepiej umieścić w słonecznym i zacisznym miejscu.

2. Wybór odpowiedniej odmiany

Dostępnych jest wiele odmian pomidorów, różniących się kolorem, kształtem, smakiem i odpornością na choroby. Na początku warto wybrać odmiany łatwe w uprawie, np. 'Malina', 'De Barao' czy 'Fuerte'.

3. Sadzenie pomidorów "na płasko"

Tradycyjna metoda sadzenia pomidorów to sadzenie ich w pionie. Istnieje jednak nowatorska metoda, która polega na sadzeniu pomidorów "na płasko". Polega ona na ułożeniu sadzonki na ziemi i przysypaniu jej ziemią do połowy łodygi. Dzięki temu roślina wytwarza więcej korzeni, co skutkuje lepszym rozwojem i obfitymi zbiorami.

4. Nawóz drożdżowy - prosty i skuteczny

Zamiast kupować gotowe nawozy, warto wypróbować domowy nawóz drożdżowy. Jest on bogaty w azot, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu pomidorów. Aby go przygotować, wystarczy rozpuścić 100 g drożdży w 10 litrach ciepłej wody. Gotowym nawozem podlewamy pomidory raz w tygodniu.

5. Unikaj szkodliwego sąsiedztwa

Pomidory nie lubią towarzystwa niektórych warzyw, takich jak kukurydza, ziemniaki, kapusta, rzodkiewka, ogórki i koper włoski. Te rośliny mogą hamować wzrost pomidorów i przyczyniać się do chorób.

6. Bazylia - idealny kompan dla pomidorów

Pomidory uwielbiają towarzystwo bazylii. Ta aromatyczna roślina nie tylko odstrasza szkodniki, ale również poprawia smak i aromat pomidorów. Warto posadzić bazylię w pobliżu pomidorów lub dodać jej liście do potraw z pomidorami.

Stosując się do tych prostych zasad, z pewnością wyhodujesz pyszne i zdrowe pomidory we własnym ogrodzie. Smacznego!