Piwonia to królowa kwiatów w ogrodzie, urzekająca bogactwem barw, zachwycająca kształtem i zniewalająca zapachem. Aby cieszyć się jej pełnią urody, należy zapewnić jej odpowiednią pielęgnację, a kluczem do sukcesu jest właściwe nawożenie.


Kiedy nawozić piwonie?


Piwonie kochają nawożenie, jednak nie należy z nim przesadzać. Najlepszym momentem na dostarczenie im składników odżywczych jest okres wegetacji, który dzielimy na trzy etapy:


Wczesna wiosna:


Tuż po ustąpieniu śniegu, gdy pędy zaczynają się rozwijać, sięgamy po nawozy potasowe. W tym czasie idealnie sprawdzą się proporcje 10-15 gramów azotu i 10-20 gramów potasu na jeden krzew.


Faza butonizacji:


Gdy na roślinie pojawiają się pierwsze pąki kwiatowe, dostarczamy jej mieszanki bogate w azot, fosfor i potas. Te składniki odżywcze pobudzą rośliny do obfitego kwitnienia.


Po kwitnieniu:


Ostatnie nawożenie przeprowadzamy około tygodnia lub dwóch po zakończeniu kwitnienia. W tym czasie roślina skupia się na tworzeniu pąków kwiatowych na przyszły rok, dlatego sięgamy po nawozy fosforowo-potasowe.


Pamiętaj!


Stosując nawozy, kieruj się zaleceniami producenta i nie przekraczaj zalecanych dawek. Nadmiar składników odżywczych może zahamować kwitnienie i pogorszyć kondycję rośliny.


Dodatkowe wskazówki:

  • Oprócz nawozów mineralnych, warto stosować również nawozy organiczne, takie jak kompost czy obornik.

  • Regularnie podlewaj piwonie, zwłaszcza w czasie suszy.

  • Usuwaj przekwitłe kwiaty, aby pobudzić roślinę do tworzenia nowych pąków.


  • Jesienią zabezpiecz korzenie piwonii przed mrozem, okrywając je warstwą słomy lub liści.

  • Stosując się do tych prostych zasad, zapewnisz swoim piwoniom optymalne warunki do wzrostu i kwitnienia, a one odwdzięczą Ci się przepięknym spektaklem barw i zapachów.