Była mężatką niecałe dwa lata, a potem, jak widać, nie dogadywali się. Adam był dla niej kiedyś mężczyzną idealnym, z własnym mieszkaniem, niezależnym, troskliwym i kochającym ją, jak sądziła, do szaleństwa.


"Szaleństwo" męża szybko minęło, już kiedy moja Natalia zaszła w ciążę i nie mogła w pełni oddawać się z mężem małżeńskim "obowiązkom", jak to miał w zwyczaju, zaczęły się kłótnie i nieporozumienia. Ostrzegałam ją, że zauroczenie szybko minie, ale i tak moja córka wyszła za mąż.


Przed ślubem wręczyłam jej porządną sumę pieniędzy — tylko na zaliczkę na małe mieszkanie. Znowu radziłam, żeby nie wyrzucać pieniędzy w błoto, kupić kawalerkę i zacząć spłacać kredyt, ale znowu moja dorosła i wszystkowiedząca córka mnie nie posłuchała.


Postanowiła dołożyć swoją "cegiełkę" do rodziny i kupić samochód. Kupiła go i uszczęśliwiła męża. Ale pieniądze oczywiście wyparowały. Kilka miesięcy później jej mąż wymienił samochód na bardziej prestiżowy, więc stał się ich wspólną własnością, która po rozwodzie została podzielona na pół.


Kiedy urodziła się wnuczka, mąż odsunął się od Natalii i dziecka, zdając sobie sprawę, że jest to bardzo uciążliwe — wiecznie zmęczona i niewyspana żona, krzycząca córka i brak należytej uwagi dla niego.


Wnuczka miała pół roku, a "głowa" rodziny złożyła pozew o rozwód. I wyszło bardzo ciekawie — mieszkanie było całe jego, samochód — połowa, a wszystko zostało podzielone "sprawiedliwie" - on dostał mieszkanie i samochód, a Natalia dziecko i odszkodowanie za "kółka".


Córka była w dość przygnębiającym stanie, bez mieszkania, bez pracy, z niemowlakiem, krótko mówiąc — wszystko jeden do jednego. Wspierałam ją, pomagałam, finansowo też, a Natalia zaczęła dochodzić do siebie, odżyła, ale nie zamierzała organizować sobie dalszego życia.


Dlaczego miałaby to robić? Jej mama była obok, pomagała jej, opiekowała się wnuczką, więc mogła się zrelaksować...


Dwa lata minęły niepostrzeżenie w takim jej względnym relaksie. Kiedyś zapytałam córkę, kiedy znajdzie pracę i zacznie szukać osobnego mieszkania, Natalię uderzyło moje pytanie:

- Mamo, chcesz nas wyrzucić?

Próbowałam jej wytłumaczyć, że rodzice i dorosłe dzieci powinni mieszkać osobno, że nie jestem na tyle stara, żeby nie chcieć układać sobie życia osobistego, że powinnam spróbować zrobić coś dla siebie, ale córka mnie nie słuchała.


Nie przekonała jej moja wycieczka w biografię, przypominanie jej, że wychowałam ją sama, pracując w mrocznych latach dziewięćdziesiątych na rynku.


Teraz gdy wszystko było już w porządku, córka wykształcona i zamężna, czekała mnie nowa "męka" - jej rozwód!


Prawdopodobnie powinnam była od razu, nie kręcić się w kółko, po tym, jak Natalia zamieszkała ze mną, nastawić się na to, że powinna zarobić na własne mieszkanie, zwłaszcza że po rozwodzie z mężem był jakiś kapitał początkowy, można było iść do przodu, ale moja córka po prostu spieprzyła to w dwa wyjazdy na wakacje: "Czy mogę się przecież zrelaksować?" Więc się zrelaksowała, tylko za bardzo, a teraz nie może tego poskładać z powrotem.


Rozmowa z córką zakończyła się całkowitą niepewnością, ale nie zamierzam rezygnować z zamiaru wysłania jej "na swoje". Niańczyłam ją i wystarczy. Pora dorosnąć...