Powód jest banalny, o ile wcześniej moja teściowa mieszkała prawie siedemset kilometrów od nas (miłość do teściowych i teściów, jak wiadomo, mierzy się w kilometrach), to pół roku temu kochana mama namówiła syna, żeby pomógł jej sprzedać dom i kupić mieszkanie w naszym mieście. Oczywiście bliżej nas.

Zgodziła się nawet poczekać kilka miesięcy, aż znajdzie odpowiednią opcję — kawalerkę z ulepszonym rozkładem w domu naprzeciwko, na pierwszym piętrze. Pierwszy raz po przeprowadzce teściowa "wąchała" meble. Jej wizyty u nas były częste, ale nieszkodliwe.

To prawda, zaniepokoiła mnie jej koncentracja. Przechadzała się po naszym mieszkaniu i uważnie kontemplowała wszystko wokół, jakby była w muzeum.

Czasami zaciskała nieszczęśliwie usta, czasami nuciła wymownie, ale nie wydawała żadnych poleceń. W tym trybie teściowa "pracowała" przez około miesiąc.

Potem zaczęły się pytania — dlaczego, po co, kiedy itp. Odpowiadałam grzecznie, spisując wszystko na ciekawość i tłumacząc, choć pewnie powinnam była od razu postawić "inspektorkę" na jej miejscu.

Kolejnym etapem "wprowadzenia" była rada — robisz to tak, a nie inaczej, ja wiem lepiej! Na moje rozsądne odpowiedzi, że już nie jestem dzieckiem, więc coś już wiem o prowadzeniu domu, teściowa ironicznie się uśmiechnęła.

Wszystkie swoje zrzędzenia starała się wykonywać w obecności syna, aby pokazać rzekomą wyższość swojego doświadczenia i bezwartościowość moich starań o stworzenie przytulnego domu. Kilka razy poważnie pokłóciłyśmy się, gdy zaczęła mnie uczyć gotowania i prania dziecięcych ubranek.

Wyraziłam się dość emocjonalnie, ona wydęła usta i nie pojawiła się w naszym mieszkaniu przez dziesięć dni, czekając na moje przeprosiny. Nie zamierzałam przepraszać, choć nawet mąż zaczął mnie do tego namawiać, mówiąc, że powinnam.

Po pierwsze, nie rozumiałam, za co mam przepraszać, nie w tym rzecz, że nie mogłam posłuchać rady "obcej baby", a po drugie, po prostu wkurzało mnie, że mój mąż przyjął postawę swojej matki, zamiast mnie wspierać i prosić, by nie wtrącała się do naszej rodziny.

Kiedy po przerwie teściowa przyjechała z kolejną wizytą, po grzecznym "cześć" po prostu przestała mnie zauważać, zajmując się towarzysko wnukami i synem. Kiedy dzieci uciekły do swojego pokoju, ja, kończąc zmywanie w kuchni, usłyszałam, jak teściowa obrzuca mojego męża wyzwiskami:

- Widzisz, jak ona na mnie reaguje, ani słowa! Nie, ona mnie nie słucha i nie robi tego, co radzę, ale zaczyna się sprzeciwiać!

Mój mąż mamrotał coś uspokajającego w odpowiedzi, ale nie sprzeciwił się swojej matce. Nie upubliczniłam mojego "podsłuchu", mając nadzieję, że słowa mojej teściowej pozostaną tylko słowami dla mojego męża.

Już następnego dnia mój ukochany nagle wypowiedział te właśnie instrukcje, kiedy poprosiłam go, aby pobiegł do pobliskiego sklepu po chleb, bo po prostu zapomniałam kupić w drodze z pracy do domu, usłyszałam pretensje, które nigdy w naszej rodzinie nie miały miejsca:

- Dlaczego muszę lecieć po chleb, dlaczego nie mogłaś zrobić tego sama? Będziesz o tym pamiętała następnym razem!

Powiedział to tak, jakby odciął. Musiałam mu przypomnieć ich rozmowę z mamą. Mój mąż był oburzony: - Podsłuchiwałaś?

Odpowiedziałam, że nie ma potrzeby podsłuchiwać ich rozmowy, była wystarczająco głośna. Krótko mówiąc, pokłóciliśmy się.

Poprosiłam męża, aby ograniczył wizyty znudzonej teściowej u nas, a jeśli chce się komunikować z matką, ma przenieść to na jej terytorium. Nie omieszkałam zaznaczyć, że tam na pewno nie będę mogła podsłuchać jej cennych wskazówek dla synalka, jak zachowywać się przy żonie po dziesięciu latach małżeństwa.

Od tego dnia poszliśmy tak — mój mąż idzie do domu swojej matki po pracy, spotyka się z nią, często je z nią obiad, a potem przychodzi do rodziny. Oczywiście, naciągany przez teściową, czepia się mnie przy każdej okazji, a ja nie milczę.

Nasze spokojne i ciche mieszkanie zamieniło się w dom wariatów. Dzieci, widząc takie nasze sprzeczki, zamykają się po cichu w pokoju. No, a teściowa, jestem pewna, tylko zaciera ręce z zadowolenia i dolewa oliwy do ognia.

Najstraszniejsze w tym wszystkim jest to, że w ustach mojego męża i moich coraz częściej zaczęło pobrzmiewać słowo "rozwód". Czy to naprawdę po to jego mama przeprowadziła się do naszego miasta?