Kiedy jeszcze żyliśmy jako rodzina, nie miał takich skłonności, wręcz przeciwnie, nie był skąpy w prezentach, nie prosił mnie o sprawozdania z wydanych pieniędzy. Mimo to nie potrafiliśmy z nim utrzymać rodziny i zdecydowaliśmy się na normalny, cywilizowany rozwód.

Oliwy do ognia dolewała jednak moja teściowa, która zawsze była aktywnym katalizatorem naszych konfliktów. Łukasz dzielił się rodzinnymi kłopotami z mamą, a ona zawsze go usprawiedliwiała.

Bez względu na to, czego dotyczył konflikt, zawsze była przekonana, że to ja jestem winna. Po rozwodzie mąż zapewniał mnie, że nie będzie miał problemu z przekazywaniem mi pieniędzy na syna i rzeczywiście, robił to regularnie.

Ale kwoty, które przekazywał, wcale mi nie odpowiadały. Syn chodził już do szkoły, uprawiał sport, wydatki na wszystko były bardzo solidne, ale jego ojciec udawał, że nie zdaje sobie sprawy, ile to wszystko kosztuje.

Myślę, że teściowa aktywnie wspierała go w tym "nieporozumieniu". Doszło do tego, że w odpowiedzi na moje prośby-żądania "zwiększenia" płatności, mąż żądał raportów finansowych, a ja musiałam odbierać paragony, aby wyjaśnić, na co i ile wydałam.

"Raporty" przesyłałam co tydzień, mailem, a po "monitoringu" mąż komentował — tego nie trzeba było kupić, a to — kupić taniej. W końcu złożyłam w sądzie wniosek o oficjalne ustalenie wysokości alimentów, dołączając do wniosku właśnie te rachunki za pół roku, a także szereg innych dokumentów finansowych, za media, za szkołę itp.

Sędzia, po zapoznaniu się z materiałami sprawy, podjął sprawiedliwą decyzję. Aby ją podjąć, wystarczyło podzielić wszystkie kwoty na pół i zobaczyć, że te żałosne okruchy, które przekazał mi mąż (a on z kolei również przyniósł do sądu wyciągi bankowe), są bardzo niewystarczające na utrzymanie dziecka.

W rezultacie, na mocy nakazu sądowego, mój mąż zaczął płacić mi prawie trzy razy więcej niż wcześniej, co spowodowało, że on i jego mama zwrócili jeszcze większą uwagę na to, na co wydawane są pieniądze.

Ze zwiększonymi alimentami żyło mi się trochę łatwiej, ale wtedy na moją głowę, a raczej na inne części ciała spadł problem — potrzebowałam pilnej operacji i dość długiej rehabilitacji po niej.

W tym okresie mój były mąż pokazał się z najlepszej strony, bez żadnych pytań zabrał syna do siebie, a nawet odwiedzając mnie w szpitalu, przynosił świeże domowe jedzenie i witaminy, krótko mówiąc, wszystko było ludzkie, za co byłam mu i jego matce bardzo wdzięczna.

Ale wszystkie pozytywne wrażenia z tej opieki i uwagi wyparowały, gdy zostałam wypisana i wróciłam do domu dwa miesiące później. Tego samego dnia mój mąż przywiózł syna do domu.

Siedzieliśmy przy herbacie, rozmawialiśmy, wszystko było w porządku, ale wychodząc, Łukasz wręczył mi teczkę z kilkoma kserokopiami. Rzucając okiem na górną, zobaczyłam, że są to kopie czeków i zapytałam:

- Co to jest?

- A to są kwoty, które wydałem podczas twojego powrotu do zdrowia, proszę, weź je pod uwagę, nie zapłacę ci nic przez cztery miesiące.

Nie da się opisać uczuć, które mnie ogarnęły, po prostu spadłam z nieba na ziemię z kamieniem u szyi, uświadomiwszy sobie, że wszystkie wysiłki moich byłych krewnych były nie tylko na nic, ale na kalkulację i postanowili grać według własnych zasad:

- Tak... A ty i twoja mama macie się świetnie! Mam nadzieję, że zaznaczyłeś paragony za zakup kefiru dla mnie. Jeśli chcesz coś udowodnić, pozwij o zwrot kosztów swoich i mamy.

Moja odpowiedź była nieoczekiwana dla Łukasza, zawahał się:

- No, tu jest naprawdę wszystko, co włożyłem, nie wiem, dlaczego nie chcesz iść w kierunku...

- Dlaczego ta kwota jest kilkakrotnie wyższa niż alimenty za dwa miesiące? Czy zjadłam tyle pomarańczy w szpitalu?

Łukasz wzruszył ramionami: - Nie, po prostu wszystko jest teraz takie drogie, nigdy nie sądziłem, że zwykły dres na Piotrusia może tyle kosztować, a wszystko inne...

Odpowiedziałam, że bardzo się cieszę z nowej wiedzy taty Piotrusia, życzyłam jemu i jego mamie nowych sukcesów w tym kierunku i powtórzyłam moją sugestię o pozwie w sądzie:

- Pozwij, to nie tylko ja zrozumiem twoje skąpstwo!

Nie wiem, czy moje słowa dotarły do byłego męża, mam nadzieję, że tak się stało po wszystkim...