Zaczyna oddalać się od rodziny, aż w końcu całkowicie znika. Potem rozwód i pojawia się, przepraszając.

Kiedy mój syn ożenił się po raz pierwszy, próbowałam zbudować relację z synową. Komunikowałam się z nimi, dawałam prezenty, zapraszałam ich do siebie i starałam się nie ingerować w ich sprawy. Tylko młodzi odwiedzili mnie kilka razy i robili to niechętnie.

Raz zaprosili mnie do siebie na urodziny syna. Potem syn przestał przyjeżdżać, zaczął rzadziej dzwonić, a jak dzwoniłam, to się złościł, że odrywam go od jego spraw.

I nie miało znaczenia, kiedy dzwoniłam. To było bardzo denerwujące. Dużo płakałam, zwłaszcza po tym, jak zapomniał pogratulować mi z okazji urodzin.

Odpisał dwa dni później, twierdząc, że jest bardzo zajęty. Kiedy minął trzeci rok małżeństwa, przestałam otrzymywać jakiekolwiek informacje o życiu mojego syna i jego nowej rodziny.

Nie kontaktował się ani ze mną, ani z siostrą, ani z babcią. Wiem, że to sprawka synowej. O rozwodzie dowiedzieliśmy się, dopiero gdy syn przyszedł do mnie, jakby był utopiony w wodzie.

Przeprosił, powiedział, że to wszystko wina jego żony. Wpadała w napady złości, gdy tylko słyszała, że rozmawia z matką. Bardzo ją kochał i nie chciał jej urazić ani się z nią kłócić.

Wybaczyłam, bo jestem matką, mimo że moje dziecko jest już dorosłe. Zaakceptowałam to i nie robiłam mu wyrzutów.

Próbowałam pogodzić go z jego siostrą, ale ona mu nie wybaczyła. Babcia, podobnie jak ja, zaakceptowała go. Dwa lata normalności.

Syn wrócił do dawnego siebie. Choć mieszkał osobno, nie zapominał o odwiedzinach, pomagał nam, gdy tylko go o to poprosiliśmy.

Ale potem znalazł sobie dziewczynę. I wszystko zaczęło się powtarzać. Najpierw nie odwiedzał, potem nie dzwonił, a w końcu przestaliśmy dla niego istnieć.

Nawet kiedy zmarła babcia, nie raczył przyjść na pogrzeb. Nie mógł zostawić żony. Ale nie zaoferował pomocy.

Wszystko spadło na barki moje i mojej córki. Nie chciała nawet o nim słyszeć. Każdą rozmowę o bracie urywała. Jej oczy były przepełnione nienawiścią.

Małżeństwo syna nie trwało długo. Nigdy nie doczekałam się odwiedzin wnuka. Najpierw był za mały, potem nie został ochrzczony, potem chorował. W końcu rodzice się rozwiedli, a synowa przeniosła się w swoje strony.

I znowu były obietnice, że takie rzeczy się nie powtórzą. Znowu mu wybaczyłam, mimo dawnych przewinień i tego, że nie przyszedł na pogrzeb babci.

Teraz jest w trzecim małżeństwie. Widzę, że już zaczyna się wycofywać. Moja córka powiedziała, że jeśli znów go przyjmę, nie będzie ze mną rozmawiać.

Ma dość patrzenia, jak się męczę. Nie chcę już nawet torturować samej siebie. Zdaję sobie sprawę, że to kolejny błąd mojego syna.

Też jestem człowiekiem i mam serce. Ono nie zniesie tak wiele. Napisałam więc do syna, że nie zaakceptuję go, jeśli zdecyduje się na taką samą postawę i zachowanie wobec mnie.