Kiedy więc nadarzyła się okazja, wyjechałam na wieś w ramach programu dla specjalistów medycyny. Miałam normalne podejście do mieszkańców wsi, więc nie miałam problemu ze znalezieniem wspólnego języka.

Poza tym podobała mi się sama wieś. Zdecydowałam, że zostanę, co oznaczało, że muszę wymyślić, co zrobić z domem. Moja mama została w moim rodzinnym mieście. Nie przeszła jeszcze na emeryturę.

Uczy muzyki w centrum sztuki dla dzieci. Bardzo kocha dzieci i wie, jak się z nimi dogadać. Nigdy nie widziałam, żeby na kogoś podniosła głos, chociaż dzieci to dzieci.

Kiedy powiedziałam mamie, że chcę się przeprowadzić, była bardzo zdenerwowana. Mój ojciec przegrał z chorobą dziesięć lat temu, a babci nie ma od trzech lat. Obiecałam, że będę regularnie dzwonić do mamy, ale zdałam sobie sprawę, że to tylko pocieszenie.

Kiedy się wprowadziłam, zaczęłam się zadomawiać i przyzwyczajać do nowego życia. Poza tym miałam wystarczająco dużo pracy. Przez pół roku ciężko było w ogóle odetchnąć.

Wydawało się, że napływ ludzi nigdy się nie skończy, a jeden dzień pracy będzie płynnie przechodził w kolejny. Ponieważ ludzie dowiedzieli się, gdzie mieszka nowy lekarz i zaczęli chodzić na wizyty domowe.

Praca zbliżyła mnie i mojego męża. Zdążyłam tylko zauważyć, że jest przystojny i zapomniałam o bożym świecie. Po pracy przyszedł mnie odprowadzić. Od tego momentu zaczął się nasz związek.

Pobraliśmy się rok później. Świętowaliśmy wesele w wiosce, ponieważ z mojej rodziny była tam tylko moja matka. Mój mąż miał młodszą siostrę, która kończyła szkołę. Musiała iść do szkoły.

Planowali wysłać ją do Krakowa. Zbierali pieniądze na jej naukę, ale nie było ich stać na czynsz, przynajmniej tak mówiła teściowa. Akademik nie wypalił, a na czynsz nie było pieniędzy.

Więc chcieli, żeby mama pozwoliła dziewczynie z nimi zamieszkać. Mama się nie zgodziła. Ja przez naiwność postanowiłam z nią porozmawiać, nie będą się widywać, ona jest w pracy, dziewczyna w szkole. Po namyśle mama się zgodziła.

Teściowa się ucieszyła, ale nie na długo, do pierwszej sesji. Okazało się, że jej najukochańsza córka jest o krok od wyrzucenia z uczelni. Dziewczyna przestała się uczyć, ale z jakiegoś powodu obwiniano o to moją mamę.

Uważano, że jej obowiązkiem jest opieka nad córką swatów. Mama próbowała tłumaczyć, że opieka nad krewną nie jest jej obowiązkiem. To nie wchodziło w rachubę, ale teściowa miała inne zdanie.

Powiedziała mojej mamie, że jej córka chodzi głodna, bo nikt nie ma czasu jej nic ugotować, że jej ubrania są w fatalnym stanie i dlatego nie może chodzić na zajęcia.

Kiedy dowiedziałam się o tym wydarzeniu, zaniemówiłam. O czym my mówimy? Poproszono o udostępnienie kącika — został udostępniony. To wszystko.

Nikt nie obiecał biegać za dorosłą dziewczyną. Może sama coś ugotować, posprzątać i uprać swoje ubrania. Do połowy marca szwagierka chodziła na powtórne egzaminy, chociaż to wszystko było na nic.

W tym czasie teściowa z córką mieszkały u mojej mamy. Nie wyobrażam sobie, jak ona znosiła takie nachodzenie.

Zadzwoniłam do mamy, żeby dowiedzieć się, dlaczego nie wyrzuciła moich teściów. Okazało się, że nie chciała psuć moich relacji ze swatką i jej mężem.

Pokłóciłam się o to z teściową. Mąż mnie wspierał. Sam był zszokowany zachowaniem matki. Teraz rozmawiamy ze sobą tylko w wyjątkowych sytuacjach.