Wie, jak zaprezentować zarówno "towar", jak i siebie. Kilka razy obserwowałam jej pracę, gdy kupowaliśmy wycieczki, notabene bez zniżek i nie po kosztach, o "gorących" voucherach w ogóle nie było mowy.

Raz zapytałem Angelę o taką opcję, a ona machnęła rękami w powietrzu: - O czym ty mówisz, jak mogłabym? Wszyscy szefowie to zgarniają, ja nie mam do tego dostępu!

Może i tak, ale szczerze mówiąc, bardzo wątpię, żeby to pytanie było aż tak nierozwiązywalne...

Wracając do tematu — po ślubie wyznaczyliśmy sobie z mężem cel — własny dom i miejsce dla naszego przyszłego dziecka.

Przez długie dziewięć lat zarabialiśmy na nasze dwupokojowe mieszkanie, oszczędności wspieraliśmy kredytem i wkrótce znaleźliśmy odpowiednią opcję dla naszych zasobów.

Po osiedleniu się przeszliśmy do drugiej części naszego wspaniałego planu, zaczęliśmy zmierzać w kierunku jednopokojowego mieszkania dla naszego syna, Sebastian miał wtedy pięć lat.

Żartowaliśmy, że do jego dziesiątych urodzin uczynimy go małym właścicielem domu. Nasze sukcesy finansowe pozwoliły nam kupić mieszkanie dla syna w ciągu trzech lat.

Zrobiliśmy w nim remont i zamierzaliśmy je zamknąć aż do dorosłości Sebastiana, ale wtedy, jakby znienacka, pojawiła się Angela:

- Och, pozwól mi tam zamieszkać, jestem tak zmęczona życiem w tym samym mieszkaniu z moją matką, jakby coś, odejdę, jak tylko mi powiesz!

Tej opcji nie było w naszych planach, jasne jest, że nawet ostrożne korzystanie z mieszkania przeniesie je z kategorii nowych do kategorii używanych. Jej mama dołączyła do natarczywych próśb Angeli i musieliśmy się poddać.

Z westchnieniem wręczyłam Angeli klucze do mieszkania naszego synka, przeczuwając nadchodzące problemy. Głupio dałam jej wszystkie kopie, tak jak były, na sznurku.

Minęło około pół roku i dotarła do nas "dobra wiadomość" - Angela jest w ciąży, a jej konkubent już się do niej wprowadził i teraz mieszkanie będzie w pełni wykorzystywane.

Spotkaliśmy się z Angelą i jej wybrankiem i poprosiliśmy o rozwiązanie kwestii mieszkaniowej przed narodzinami dziecka. Nasza prośba oczywiście nie wzbudziła entuzjazmu Angeli ani jej chłopa i otrzymaliśmy mgliste obietnice.

Dziecko się urodziło, nikt nie myślał o wyprowadzce z mieszkania, odczekaliśmy kolejne pół roku i zaczęliśmy wytrwale dzwonić do Angeli. Wtedy spotkała nas "ciężka artyleria" ze strony teściowej:

- Wasz syn jeszcze nie jest dorosły, dlaczego zawracacie głowę Angeli? Jesteś pozbawiony skrupułów. Żal ci tego mieszkania? Ona nie będzie mogła go kupić dla siebie, ale ty możesz.

Taki numer. Musieliśmy iść negocjować z "lokatorami". Rozmawialiśmy przez drzwi, a wszystkie nasze nawoływania kończyły się odgłosami kroków oddalających się od drzwi.

Teraz czeka nas długa i żmudna batalia prawna. Rozstrzygnięcie sprawy może nastąpić tak naprawdę dopiero po trzeciej sesji, bo Angela nie planuje stawić się w sądzie, a 10. urodziny syna, które planowaliśmy zorganizować w jego mieszkaniu, będzie musiało zostać przeniesione w inne miejsce.

Dobrze, że mój syn jeszcze nie rozumie tych wszystkich kłótni, ale dla mnie i mojego męża to totalna katastrofa!

Tak więc, dzięki naszej dobroci i łagodności, płacimy za to sami, poświęcając czas i spokój ducha.