Kiedy dowiedziałam się, że wkrótce zostanę babcią, byłam bardzo szczęśliwa. Igor był żonaty od dłuższego czasu, ale nie mieli dzieci. Z niecierpliwością czekałam na spadkobierców. Dzieci robiły karierę lub oszczędzały na mieszkanie. Długo ich namawiałam, bo młodość przemija.

Byłam w siódmym niebie, gdy dowiedziałam się, że synowa jest w ciąży. Kupiłam ubranka dla dziecka, zaoszczędziłam pieniądze na pomoc młodym rodzicom i obiecałam pomóc synowej. I wtedy nadszedł dzień X - stałam się najszczęśliwszą babcią na świecie. Patrzyłam, jak mój syn trzyma w ramionach mojego wnuka i ryczałam z dumy.

Na początku nie wtrącałam się w życie młodej rodziny. Rozumiałam, że potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do nowego statusu i obowiązków. Kiedy synowa wyprowadziła się i zaczęła wychodzić na spacery, zaczęłam jej pomagać.

Często sama prosiła o pomoc — nigdy nie odmawiałam. Czasami zostawałam z wnukiem na cały dzień, podczas gdy dzieci mogły rozwiązywać swoje problemy. Nie robiłam im wyrzutów, bo te zmartwienia sprawiały mi radość.

Byłam częstym gościem w ich domu — synowa całkowicie zaufała mi w kwestii wnuka. Wyrósł na spokojnego chłopca, więc nie było specjalnych problemów. Kiedy dziecko spało, ja sprzątałam, gotowałam posiłki. Robiłam wszystko, żeby synowa miała więcej odpoczynku.

Była mi wdzięczna. A syn był szczęśliwy, bo z pracy odbierała go zadowolona żona, a nie zmęczona i znużona. Pozwoliłam im nawet pojechać nad morze - 10 dni sama pilnowałam wnuka.

I poradziłam sobie, nawiasem mówiąc, z tym zadaniem na "hurra". Dzieci często same organizowały sobie randki. Tak, czasami byłam zmęczona, ale patrzyłam na to, jak są szczęśliwi i zdawałam sobie sprawę, że wszystko, co robię, nie idzie na marne.

W miarę upływu lat moja synowa stała się trochę niezadowolona. Zaczęła mi się skarżyć, prosić, żebym nie dotykała jej talerzy, nie wyjmowała prania, nie otwierała lodówki...

A pewnego dnia powiedziała mi, że czas skończyć z częstymi wizytami, bo za bardzo wtrącam się w ich życie.

Znajdź sobie jakieś hobby i nie wtrącaj się w nasze życie. Oczywiście poczułam się źle. Byłoby lepiej, gdybym, jak moi teściowie, przychodziła na 15 minut w miesiącu i to wszystko.

Starałam się, jak mogłam, poświęcałam swój czas, a teraz po prostu nie jestem potrzebna. Nie chcę psuć relacji z synową, ale co mam zrobić? Czy po prostu odpuścić? Albo odejść i nigdy nie wracać?